Eurovision_2017_logo_slogan_euroviisut

Eurovision Song Contest 2017

Finaali: 13. toukokuuta
Semifinaalit: 9. ja 11. toukokuuta
Kiova, Ukraina

Kisojen slogan: “Celebrate diversity” 

Osallistujamaiden määrä: 43

Juontajat: Oleksandr Skichko, Volodymyr Ostapchuk ja Timur Miroshnychenko

 

Valitut kilpailukappaleet

Albania: Lidita HalimiBotë (23.12.)/ World (14.3.)Alma_2__copy__Warner_Music

Georgia: Tako Gachechiladze Keep the faith (20.1.)

Valko-Venäjä: NavibandHistoryja majho žyccia (20.1.)

Iso-Britannia: Lucie JonesNever give up on you (27.1.)

Suomi: Norma JohnBlackbird (28.1.)

Sveitsi: TimebelleApollo (5.2.)

Ranska: AlmaRequiem (9.2., kuvassa)

Saksa: LevinaPerfect life (9.2.)

Espanja: Manel NavarroDo it for your lover (11.2.)

Italia: Francesco GabbaniOccidentali’s Karma (11.2., kuvassa)Francesco_Gabbani

Unkari: Joci Pápai – Origo (18.2.)

Puola: Kasia MósFlaslight (18.2.)

Malta: Cladia FanielloBreathlessly (18.2., kuvassa)

Slovenia: Omar NaberOn my way (24.2.)

Tanska: Anja NissenWhere I am (25.2.)

Moldova: SunStroke ProjectHey, mamma (25.2.)

Ukraina: O.TorvaldTime (25.2.)

Latvia: Triana ParkLine (26.2.)

Itävalta: Nathan TrentRunning on air (27.2)Koit_Toome_ja_Laura

KyprosHovigGravity (1.3.)

Kroatia: Jaques HoudekMy friend (2.3.)

Alankomaat: O’G3NELights and shadows (3.3.)

Viro: Koit Toome & LauraVerona (4.3., kuvassa)

Romania: Ilinca & Alex Florea – Yodel it (5.3.)

Portugali: Salvador SobralAmar pelos dois (5.3.)

Kreikka: DemyThis is love (6.3.)

Australia: Isaiah Firebrace Dont’ come easy (7.3.)

Tshekki: Martina Bárta My turn (7.3.)Imri

Belgia: BlancheCity lights (8.3.)

Israel: Imri ZivI feel alive (9.3., kuvassa)

Irlanti: Brendan MurrayDying to try (10.3.)

Montenegro: Slavko KalezićSpace (10.3.)

Makedonia: Jana Burčeska Dance alone (10.3.)

Azerbaidžan: DihajSkeletons (11.3.)

Serbia: Tijana Bogićević Into too deep (11.3.)

Ruotsi: Robin BengtssonI can’t go on (11.3.)

Liettua: FusedmarcRain of revolution (11.3.)

Norja: JOWSTGrab the moment  (11.3.)

Islanti: SvalaPaper (11.3.)

San Marino: Valentina Monetta & Jimmie Wilson – Spirit Of The Night (12.3.)

Venäjä: Julija SamoilovaFlame is burning (12.3.)

Bulgaria: Kristian KostovBeautiful mess (13.3.)

Vahvistetut artistit

Armenia: Artsvik (24.12.)

 

 

Soittolista jo valituista kappaleista

 

Semifinaalijako

© Viisukuppila

Valitse aihe
Tulevat tapahtumat
Tutki tilastoja
Escstatsissa on joukko mielenkiintoisia viisutilastoja.

Euroviisuklubi
Euroviisuklubi OGAE edistää viisuharrastusta.

Kuuntele radiota
ESC Radio on Internetissä toimiva euroviisuradio.



Sauhupuoti.com







Viisukuppila