Monday - Play

Euroviisut 2010 Oslossa

Valvoja: MrMemory

Monday - Play

*****
9
11%
****
17
22%
***
24
30%
**
17
22%
*
12
15%
 
Ääniä yhteensä : 79

Monday - Play

ViestiKirjoittaja Roope » 30 Syys 2009, 12:12

Avatar
Roope
Baarimestari
Baarimestari
 
Viestit: 50037
Liittynyt: 02 Joulu 2003, 20:08
Paikkakunta: Lahtis

 

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Juurovissön » 30 Syys 2009, 12:54

Ohoh, tässä rokkibändissä onkin naissolisti, Salla Lehtinen nimeltään. Uusin levy kuuntelussa... aika mukavalta kuulostaa! Hyvä, että edes yksi rokkiorkesteri mukana. Tämä voisi upota viisukansankin, koska tämä ei rämise liikaa - mukana siis myös syntikkaa ja ihan tarttuvia melodioita. Single-lohkaisu tuoreimmalta levyltä on Monday. :peukku:

Tämä kuulostaa muuten vähän Kemopetrolilta. Se ei ole ollenkaan huono asia. :rakkaus:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muoks: Uusin levy 24 Hours in Pictures soi nyt jo toista kertaa putkeen! Aivan ehanaaa musiikkia! :ihana:

Tässäpä levyn kansi! Tyylikäs stailaus! Tää tykkää!

Kuva
Nähdäänkö me koskaan, kun Lasikaupunki nukahtaa...en ilman sinua unta saa.
Avatar
Juurovissön
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 8667
Liittynyt: 18 Tammi 2006, 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Jónsì » 30 Syys 2009, 16:04

Naissolisti näyttää ihan kevyesti Tarja Turuselta. :heh:
Mistä tän saa poistettua? Apua!
Avatar
Jónsì
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 21296
Liittynyt: 02 Tammi 2005, 02:59
Paikkakunta: Helsinki.

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Prinsessa » 30 Syys 2009, 17:04

Monday on kyllä aika kivan näköinen porukka. Laulajatarkin sulautuu hyvin joukkoon, kun ensin meinasin erehtyä sukupuolesta jotain promokuvaa katsellessa. :heh: Toivottavasti näiden ulkoinen olemus ei ole vaan vähän liian synkähkö? Sallan äänestä tykkään kyllä ja muutenkin bändin aikaansaannokset ovat oikein kuunneltavaa huttua. Kiva meno tuntuu soittaessa olevan. Tää voisi olla siis erittäinkin jees, jos eivät vaan surru liialliseen synkistelyyn.
Joten tätä ihan innolla odottaen. :uujee:
"Sä tuoksut tosi hyvälle! Tai sitten se on toi voileipäkakku..."
Avatar
Prinsessa
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 5128
Liittynyt: 02 Joulu 2007, 12:59
Paikkakunta: Vantaa

Re: Monday

ViestiKirjoittaja gentedimare » 30 Syys 2009, 17:04

Oisko tässä tän vuoden veret seisauttava yllättäjä tyyliin Passionworks.....
Se jää nähtäväksi.... Odotamme vähän! :heh:

Tervetuloa mukaan karsintaan, minulle toistaiseksi täysin tuntematon Monday.
Never forget, what I did what I said
When I gave you all, my heart and soul
Morning will come and I know we'll be one
'Cause I still believe that you'll remember me
Avatar
gentedimare
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 23412
Liittynyt: 13 Marras 2003, 01:32
Paikkakunta: Pori

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Weewa » 30 Syys 2009, 18:37

Tämä on kyllä hyvä sen perusteella mitä olen nyt Spotifystä kuunnellut. Laulajan äänestä tulee tosiaan mieleen Kemopetrolin Laura Närhi. :joojoo: Odotan mielenkiinnolla millainen biisi tulee! :ihana:
Party for everybody, dance. ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Avatar
Weewa
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 8394
Liittynyt: 17 Marras 2003, 16:23
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monday

ViestiKirjoittaja MuzaMaza » 30 Syys 2009, 18:45

Promokuvien perusteella potentiaalia löytyy.
Ja minusta on aina kivaa, että uudet bändit saavat mahdollisuuden tulla tietoisuuteen. Vieläpä euroviisujen kautta! :peukku:

Odotan suurella mielenkiinnolla tämän kokoonpanon kolmeminuuttista eurovisiozipaletta. :joojoo:
Euroviisut, Suomen karsinta 1961-2011. R.I.P.
Avatar
MuzaMaza
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 24734
Liittynyt: 26 Marras 2003, 16:21
Paikkakunta: Lieksa

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Naali » 30 Syys 2009, 18:51

Ensivaikutelma aika :rullaati: . Sori vaan, mutta nää bändit on vähän niinku nähty, eikä tää vaikuta yhtään sen omaperäisemmältä. Sokoksen alelaarista olis muuten saanut ton levyn muistaakseni kuudella eurolla.
Bääbs.
Avatar
Naali
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 7995
Liittynyt: 07 Helmi 2004, 19:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Pete » 30 Syys 2009, 21:30

Ai, tuo Gary on ollut Negativessakin. :mitvit: Ihan OK kappaleita heillä MySpacessa. :joojoo:
When you get to my planet, comets will be wagging their tails.
Avatar
Pete
Press
Press
 
Viestit: 21054
Liittynyt: 14 Marras 2003, 12:59
Paikkakunta: Suomi

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Albatrossi » 30 Syys 2009, 22:24

Alkuvaikutelma: tylsähköjä kappaleita, mutta mistä sitä etukäteen tietää, viisuissa voi jysäyttää.
Albatrossi
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 3537
Liittynyt: 30 Maalis 2005, 22:45
Paikkakunta: Tampere

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Pete » 30 Syys 2009, 23:13

Bändin viisu on samalla traaginen, mutta myös iloinen. :miettii:
When you get to my planet, comets will be wagging their tails.
Avatar
Pete
Press
Press
 
Viestit: 21054
Liittynyt: 14 Marras 2003, 12:59
Paikkakunta: Suomi

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Pete » 29 Loka 2009, 19:59

Bändin blogista:

Vaikka lehdet putoilee puista ja ilma voi olla masentava, niin silti paljon hyviä asioita tapahtuu Monday rintamalla. Ollaan työstetty meidän Euroviisu-kappaletta viimeisen parin viikon ajan. Ite soitin bongot narulle viime viikolla ja tällä viikolla Jussi on täräyttänyt tajunnan räjäyttäviä basso-linjoja ja Gary soitellut Banjolla timanttisia riffejä. Ensviikolla Pete soittaa melodicalla niin että sormet sauhuaa ja Salla pistää pisteen I:n päälle enkelin äänellään. Toivottavasti pääsette tekin pian kuuntelemaan lopputuloksen!!


Loppuvuodelle ei paljon keikkoja olekaan luvassa, koska aika kuluu työstäessä uutta videota kyseiseen kappaleeseen. Kuulin hurjia huhuja että itselläni olisi aika erikoinen rooli käsikirjoituksessa,oikeen itteekin jännittää!! Ehkä saan ekan Oskar-palkinnon,tai sitten en….
When you get to my planet, comets will be wagging their tails.
Avatar
Pete
Press
Press
 
Viestit: 21054
Liittynyt: 14 Marras 2003, 12:59
Paikkakunta: Suomi

Re: Monday

ViestiKirjoittaja hra47 » 29 Loka 2009, 21:06

Naali kirjoitti:Ensivaikutelma aika :rullaati: . Sori vaan, mutta nää bändit on vähän niinku nähty,


No niin on nähty sooloartistitkin. Mitähän mahtaa jäädä jäljelle? Kuorot? Sori, ei mahdu viisusääntöjen puitteisiin.
Viisukarsintojen ykkössuosikkeja: 2010 Heli Kajo - Annankadun kulmassa 2009 Passionworks - Surrender 2008 (liian monta nimettäväksi) 2007 Jani & Jetsetters - Musta sulhanen 2006 Annika Eklund - Shanghain valot 2005 Elena Mady - An actress
hra47
Laulaa viisuja
Laulaa viisuja
 
Viestit: 810
Liittynyt: 29 Tammi 2007, 13:53
Paikkakunta: Espoo

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Timoteus » 30 Loka 2009, 00:51

hra47 kirjoitti:
Naali kirjoitti:Ensivaikutelma aika :rullaati: . Sori vaan, mutta nää bändit on vähän niinku nähty,


No niin on nähty sooloartistitkin.


Jos oikein ymmärrän, pronomini ei ole Naalin viestissä pelkkä täytesana, vaan sillä on rajaava vaikutus. Tarkoitus ei ole vastustaa kaikkia bändejä, vaan näitä bändejä, ts. ilotonta ja helposti unohtuvaa radiorockia soittavia jengejä. Olisin voinut kirjoittaa samanlaisen viestin kuin Naali, jos olisin vaivautunut saamastani ensivaikutelmasta jotakin kirjoittamaan.
Jos et pärjää tietokoneellesi shakissa, kokeile potkunyrkkeilyä.
Avatar
Timoteus
Viinuri
Viinuri
 
Viestit: 20258
Liittynyt: 06 Helmi 2004, 09:31

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Mansikka » 30 Loka 2009, 12:02

En ihmeemmin tykännyt tuosta Stop me- biisistä. Jankkaavaa ja soitanta sitä samaa räminää, mitä en voi nykyään sietää.
Ihminen rakastaa kaikkia lapsiaan. Paitsi niitä, joita ei. - Ville Myllyrinne
Avatar
Mansikka
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 4295
Liittynyt: 23 Helmi 2007, 11:06
Paikkakunta: Turku

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Juurovissön » 30 Loka 2009, 18:58

No voih, ja minusta kun bändi on varsin tai ainakin aika mielenkiintoinen. Just se räminä, jota saisi olla ruutitynnyrillisen verran enemmänkin. :heh:

Olisiko tämä Monday sitten hissimusiikkirokkia (olen ehkä keksinyt uuden tsenreeen), jos ei kerran joitakuita tarpeeksi sytytä. Eli siloiteltua ja ylituotettua. Rämpyttäkää lujempaa! :roll:

Nytpä en kuitenkaan pölötä asiansotkijuudessani enempää, vaan kuuntelen jossain vaiheessa Spottarista tarkemmin. :korvana:

Muoksis: kuuntelussa levy 24 Hours in Pictures... kolmosbiisi menossa ja ihan Laura Närheltä Kemopetrooleineen kuulostaa. Varsinkin tää levyn nimiöbiisi. :joojoo:

Muutama vuosi sitten kuuntelin vielä tällaista, mutta rajumpaan suuntaan kun olen näköjään menossa koko ajan, tämä jättää hiukan puolivillaisen maun. Kaikki on kohdallaan, ja kaikki on ehkä liiankin hyvin kohdallaan. Siitäkö tulee fiilis "ihan kiva". Jokin särö, jokin epätäydellisyys toisi tähän lisäkiinnostavuutta. Jotakin erottuvuutta muista samantyyppisistä yhtyeistä tämä kaipaisi.

Kuulostaako tämä liikaa 90-luvun lopun + 00-luvun alun mussiikilta. Onko tällä mitään annettavaa kenellekään. Kertokaa! :mitvit:

Silti olen toiveikas... niin kuin kaikkien muidenkin karsintaesitysten kanssa :ihana:
Nähdäänkö me koskaan, kun Lasikaupunki nukahtaa...en ilman sinua unta saa.
Avatar
Juurovissön
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 8667
Liittynyt: 18 Tammi 2006, 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Juurovissön » 31 Loka 2009, 00:11

Kuuntelin uusimman levyn biisejä noin kahdeksanteen asti ja kylläpäs alkoi jo jossain vaiheessa nukuttaa. Ja Laura Närhi--hehän-ovat-kuin-kaksi-marjaa-mielikuvani vain vahvistumistaan vahvistuivat. Väljähtynyttä Kemopetrolia, pakko myöntää.

Haluaisin niin kovasti kaikissa esityksissä nähdä niin paljon hyvää (kunnianosoitus nimimerkki ta1jalle erittäin mukavasta asenteesta Suomi 2010-biiseihin ja nimimerkki Kaistan toiveeseen viime talvena siihen, että ketjuissa ennemminkin kehuttaisiin suosikkeja kuin rytättäisiin inhokkeja :ihana: )

Toivottavasti Monday esittää kunnon elämyksen Suomen karsinnoissa 2010! :uujee:
Nähdäänkö me koskaan, kun Lasikaupunki nukahtaa...en ilman sinua unta saa.
Avatar
Juurovissön
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 8667
Liittynyt: 18 Tammi 2006, 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monday

ViestiKirjoittaja ta1ja » 31 Loka 2009, 13:08

^ no kiitos :hali: , mutta mä alan jo kuulostaa hirveeltä jeesustelijalta, etenkin kun kyllä olen antanut tulla täysillä menneisyydessä. Nyt vaan sattui niin, että ne oli mielenkiintoisia&kivoja. Kyllähän sitä pitää sanoa negaakin kun siihen on aihetta.
"Isänmaallinen ylpeyteni saa kolauksen joka kerta, kun Suomea mainostetaan metallimaana"
- Rumba, Oskari Onninen
Avatar
ta1ja
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 7698
Liittynyt: 18 Tammi 2008, 00:14

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Soppis » 01 Marras 2009, 00:15

Kuuntelin eilen koko levyllisen, enkä pistäisi pahakseni, että tämä poppoo tekisi passionworksit. Anteeksi vertaus, mutta se on pelkkä kunnia kuulematta vielä nuottiakaan. :joojoo:

You and me, can't you see, we're playing with fire?
Tell me now, do you feel this burning desire?
Avatar
Soppis
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 8538
Liittynyt: 18 Touko 2004, 23:03
Paikkakunta: Tampere

Re: Monday

ViestiKirjoittaja tonywerner » 02 Marras 2009, 11:20

Soppis kirjoitti:passionworksit


Ja tämähän tekee... :roll: Ettei vain olisi jo pikkujouluissa vieraana... :roll:
If you love someone, follow your heart
Cause love comes once, if you're lucky enough
Avatar
tonywerner
Press
Press
 
Viestit: 26900
Liittynyt: 29 Loka 2004, 07:36
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Soppis » 03 Marras 2009, 02:12

Tuollaista vaihtoehtoa en kyllä miettinytkään. :heh:

You and me, can't you see, we're playing with fire?
Tell me now, do you feel this burning desire?
Avatar
Soppis
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 8538
Liittynyt: 18 Touko 2004, 23:03
Paikkakunta: Tampere

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Subculture » 09 Marras 2009, 13:53

Tästä on jo useampi viikko kun joku iltapäivälehti tästä kertoi, mutta koska kukaan ei siitä näköjään täällä ole kirjoittanut tulkoon se tässä.
Lehdessä kerrottiin Monday bändin ja Idolslaulaja Agnesin yhteisistä musiikillisista projekteista. Siinä väläyteltiin, että jos Osloon päästään niin Agnes tulisi mukaan bändin taustalaulajaksi.
Avatar
Subculture
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 2829
Liittynyt: 30 Huhti 2004, 12:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monday

ViestiKirjoittaja --evg » 10 Marras 2009, 23:25

Subculture kirjoitti:Tästä on jo useampi viikko kun joku iltapäivälehti tästä kertoi, mutta koska kukaan ei siitä näköjään täällä ole kirjoittanut tulkoon se tässä.
Lehdessä kerrottiin Monday bändin ja Idolslaulaja Agnesin yhteisistä musiikillisista projekteista. Siinä väläyteltiin, että jos Osloon päästään niin Agnes tulisi mukaan bändin taustalaulajaksi.


Hyvä laulajahan Agnes on :joojoo: Mutta en oikein tiedä että toimiiko niin vahva ääni taustalaulajana :draamaa: Kaippa sitten vaikka Agnesin ääni kaipaisi oman soolonsa
IB- International Bullshit
Avatar
--evg
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 1743
Liittynyt: 24 Marras 2008, 19:53
Paikkakunta: Tampere

Re: Monday

ViestiKirjoittaja Serduchka » 10 Marras 2009, 23:27

eurovisiongirl kirjoitti:
Subculture kirjoitti:Tästä on jo useampi viikko kun joku iltapäivälehti tästä kertoi, mutta koska kukaan ei siitä näköjään täällä ole kirjoittanut tulkoon se tässä.
Lehdessä kerrottiin Monday bändin ja Idolslaulaja Agnesin yhteisistä musiikillisista projekteista. Siinä väläyteltiin, että jos Osloon päästään niin Agnes tulisi mukaan bändin taustalaulajaksi.


Hyvä laulajahan Agnes on :joojoo: Mutta en oikein tiedä että toimiiko niin vahva ääni taustalaulajana :draamaa: Kaippa sitten vaikka Agnesin ääni kaipaisi oman soolonsa


Agnesko on tehnyt Mondayn kanssa yhteistyötä :eeek: Agnes on hyvä laulaja, muttei niin vahva ääni sovellu taustalle :joojoo: Olen samaa mieltä eurovisiongirlin kanssa :mrgreen:
"Euphoria
Forever, till the end of time
From now on, only you and I
We're going u-u-u-u-u-up...
Euphoria
An everlasting piece of art
A beating love within my heart
We're going u-u-u-u-u-up..."
Avatar
Serduchka
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 15774
Liittynyt: 22 Huhti 2007, 17:16
Paikkakunta: Pori

Re: Monday - Play

ViestiKirjoittaja MuzaMaza » 30 Marras 2009, 10:40

Ensireaktio: Viehän se mukanaan! :mrgreen:
Meikäläinen ihan tykkäsi. Starttaa kivasti ja tarttumapintaa myös kertosäkeessä. Kyllähän tätä ihan mielikseen rallattelee tammikuun pakkasissa! :peukku:
Euroviisut, Suomen karsinta 1961-2011. R.I.P.
Avatar
MuzaMaza
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 24734
Liittynyt: 26 Marras 2003, 16:21
Paikkakunta: Lieksa

Re: Monday - Play

ViestiKirjoittaja tonywerner » 30 Marras 2009, 11:00

Ihan jees :peukku: Odotin vaisumpaa, kun haastattelussa kertoivat kappaleen olevan "puolitempoinen", mutta täähän on minusta ihan nopsakka :uujee: Pikkujoulujen videotervehdys myös vakuutti, että solisti osaa laulaa :joojoo:
Semmoinen kolmen neljän tähden välimaasto, mutta napautetaan nyt näin alkajaisiksi tuo kolme tähteä ***
If you love someone, follow your heart
Cause love comes once, if you're lucky enough
Avatar
tonywerner
Press
Press
 
Viestit: 26900
Liittynyt: 29 Loka 2004, 07:36
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Monday - Play

ViestiKirjoittaja The_Sipi » 30 Marras 2009, 11:22

Ja minä kun ehdin jo odottaa, että Monday-nimisen bändin musa olisi jotenkin masentavaa, mutta eihän tää ollut yhtään. Ei tää niin paljon erotu edukseen, että levyn välttämättä ostaisin, mutta keikalla tai rokkipotpuria kuunnellessa kyllä iskee. Varovaiset **** . :joojoo:
Avatar
The_Sipi
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 8131
Liittynyt: 24 Touko 2006, 22:28
Paikkakunta: Pori

Re: Monday - Play

ViestiKirjoittaja Miik » 30 Marras 2009, 12:33

Huomasin viihtyväni. :joojoo: Kertsi on tarttuva. Muutenkin kappaleesta paistaa, että bändi on tiennyt, mihin kisaan ovat lähdössä mukaan. :peukku:
"anna abreu ehkä kuppilan uusi Arja Saijonma"
NimiIronia Pete "Suomi 2010 artistitoiveita"-ketjussa
Avatar
Miik
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 4919
Liittynyt: 16 Huhti 2004, 10:46
Paikkakunta: Tampere

Re: Monday - Play

ViestiKirjoittaja Robby » 30 Marras 2009, 12:38

Oikein mukava biisi. En vaan uskalla innostua liikaa ennen kuin näen ja kuulen livenä. Passionworksista tuli jotain opittua.

Vähän kyllä biisi kaipaisi uutta mixausta...vähän täyteläisempään ja mahtipontisempaan suuntaan.
Avatar
Robby
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 3060
Liittynyt: 07 Helmi 2004, 12:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monday - Play

ViestiKirjoittaja romualdo » 30 Marras 2009, 12:48

ihana nimi, Play, Soita, soita minulleeeee esmes hyvää musiikkia, no sitä se ei ollu ihan kypällä täsä tapauksessa, liikaa räminää mun makuun... paras kohta oli tietysti siellä loppupuolella se kertsin osa jonka aikana bändin kundit malttaa pitää soittimensa yhen pienen hetken hilijasina, solistin ääni siinä sit hyväilee ja pääsee etes hetken verran oikeuksiinsa. Mut kyl nää on vähän senverran korvalle rasittavia juttuja Sve -05 tapaan (no siinä oli sentään onneksi ymmärretty käyttää upeita rumpuefektejä...) että... en ny jaksa seinille hyppiä... Ai niin, kertosäkeessä on niin paljon tuttua että oikein korvaa kiusaa siltäkin osin... eli eräs "käytetyimmistä" kertosäkeen kaavoista...
romualdo
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 5412
Liittynyt: 23 Helmi 2006, 19:38
Paikkakunta: Kälviä, Keski-pohjanmaa

 
Seuraava

Paluu 2010

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa








Jatomaki Consulting - Tyden palvelun hosting ratkaisut