Valvoja: MrMemory


YLEn kokoama ja nimeämä raati valitsee avoimeen kilpailuun lähetettyjen ja näiden sääntöjen mukaisten esitysten joukosta kappaleet YLEn verkkosivuilla tapahtuvaan esikarsintaan.


16.2. Villi kortti
Alkukarsinnoissa karsiutuneiden kuuden (6) esityksen joukosta YLEn kokoama ja nimeämä (mahdollisesti kansainvälinen) raati valitsee yhden (1) finaaliin (ns. villi kortti). YLE julkistaa villin kortin saaneen kilpailijan viimeisen eli kolmannen alkukarsinnan yhteydessä.
Ehkä "vähän" lainattua viime vuoden Ruotsin karsinnoista 


Ja että finaalin aluksi ei enää karsita. Ja mukavaa, että avoin kilpailu tulee kutsukilpailun rinnalle ja että päästään jo lokakuussa valitsemaan avoimen kilpailun sävelmiä jatkoon!



Juurovissön kirjoitti:Ja että finaalin aluksi ei enää karsita.
Mutta onneksi "toisella mahdollisuudella" ei enää pitkitetä lähetystä 
Miksei saman tien olisi voitu karsia kuusikin avoimesta kisasta alkukarsintoihin, jolloin kahden sijasta olisi pudonnut kolme, mutta hyvä näinkin - että putoamisen uhka tulee mukaan jo alkukarsinnoissa
Juurovissön kirjoitti:Osuiko muuten jonkun tarkkaan simmuun, milloin finaali-kappaleet julkaistaan YLEN nettisivuilla kuunneltaviksi? Viime vunnahan taisivat tulla joulukuussa. Minusta se oli hieno homma. Jos nyt on sama käytäntö, kuunneltavaa riittää edes vähän enemmän!









tomato kirjoitti:Kauhian nopeasti ne haluu noi avoimen kisan biisit

Koska Salarakkaista tuli julkisia, niin esittäjäksi pitänee vaihtaa




Vompeli kirjoitti:^ Ja Teapot man
Ideapankkimme on ehtymätön 


Toisaalta on kyllä hyvä, että avoimen kisan nettiäänestyskin on tekstariäänestys. Väärinkäytösten mahdollisuus pienenee... nettinörtit eivät pääse manipuloimaan tuloksia, vaikka etulyöntiasemanhan se tuo kilpailijoille, joilla on jo entuudestaan fanijoukkoja 


Tässä on nyt yhdistelty taas "vähän kaikkea" ja "alkukarsinnat" + finaali käydään varmasti totutun typerään tapaan. En usko, että tästäkään kovin toimivaa menestysformaattia tulee. Aim sori.

tonywerner kirjoitti:Tai sitten Moskovan matkalla syntynyt idea koko Eurooppaa syleilevästä discohumputuksesta:
"European boys", jossa lauletaan läpi kaikki viisuihin osallistuvat maat... greek boy, british boy, swedish boy, jne... päätyen modulaatiossa kliimaksiin: "The former yugoslavian rebuplic of macedonian boy"

ta1ja kirjoitti:Dodihh![]()
Euroviisuvalinta kokee muutoksen, Tukiaisen puolesta kerätään jo nimiä
Täällä
Otsikko kertoo jo liikaa


Darhen kirjoitti:tonywerner kirjoitti:Tai sitten Moskovan matkalla syntynyt idea koko Eurooppaa syleilevästä discohumputuksesta:
"European boys", jossa lauletaan läpi kaikki viisuihin osallistuvat maat... greek boy, british boy, swedish boy, jne... päätyen modulaatiossa kliimaksiin: "The former yugoslavian rebuplic of macedonian boy"
![]()
![]()
![]()
Liian kaunista!



i wanna be a toy kirjoitti:16.2. Villi kortti
Tääkin on jännääEhkä "vähän" lainattua viime vuoden Ruotsin karsinnoista
MF:ssä keräilyerä on mielekäs mutta Suomen kaikki pelaa -systeemissä hektisen finaalilähetyksen alussa se oli pelkästään sekava.Mister X kirjoitti:Vielä viime vuonna Ylestä joku sanoi, että paluuta entiseen eli avoimiin karsintoihin ei enää ole.
Mister X kirjoitti:Vaikuttikohan Ylen päätökseen eilen Hesarissa aika näkyvästi uutisoitu kaikille mahdollisuuden antava uusi kilpailu -The best new song in the world contest.
tonywerner kirjoitti:Toisaalta on kyllä hyvä, että avoimen kisan nettiäänestyskin on tekstariäänestys. Väärinkäytösten mahdollisuus pienenee... nettinörtit eivät pääse manipuloimaan tuloksia, vaikka etulyöntiasemanhan se tuo kilpailijoille, joilla on jo entuudestaan fanijoukkoja

Timoteus kirjoitti:Tai jos ei ole kilpailijoita, joilla on faneja, viisufanit valitsevat jatkoonmenijät.








Mukava, että YLE hakee näkyvästi avoimen kilpailun kautta osallistuvia. "Tee itse parempi!" 




Täällä taas Tunisian reissun jälkeen ja nytkin jo Suomen karsinnan 2010 säännöt julkaistu





Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa