YLE:lla oli jo 2011 viisut työn alla eli voiskohan ladata toiveita sinne
Avoin kilpailu siis laajenee eli oliskohan viimein otettu mallia espanjasta?
Valvoja: MrMemory

tomato kirjoitti:Avoin kilpailu siis laajenee eli oliskohan viimein otettu mallia espanjasta?


tomato kirjoitti:YLE:lla oli jo 2011 viisut työn alla eli voiskohan ladata toiveita sinne![]()
Avoin kilpailu siis laajenee eli oliskohan viimein otettu mallia espanjasta?



tomato kirjoitti:Eikö olisi hyvä saada biisi kansan kuultavaksi että mitä tarjolla?

Timoteus kirjoitti:tomato kirjoitti:Eikö olisi hyvä saada biisi kansan kuultavaksi että mitä tarjolla?
Minkä "kansan"? Nettikarsinnassa ei äänestä vähäisimmässäkään määrin edustava otos kansasta – ei edes edustava otos karsintafinaalin puhelinäänestäjistä. Nettikarsinta ei liioin tuo osallistujilleen juurikaan näkyvyyttä, vai oliko viimesyksyinen sinusta suurikin mediatapahtuma Suomessa?
Timoteus kirjoitti:Nettikarsinnasta eivät jatka parhaat biisit niihin karsintavaiheisiin, joissa sitä näkyvyyttä on tarjolla. Lisäksi samaa kappaletta ei voi lähettää minkään maan viisukarsintaan uudestaan, jos se on kerran hävinnyt nettikarsinnassa; esiraadin kynsiin jääneet kappaleet sen sijaan eivät menetä kilpailukelpoisuuttaan. Minusta lauluntekijöillä jos keillä on täysi syy vastustaa nettikarsintoja.

tomato kirjoitti:YLE:lla ei ole paljoa kokemusta nettikarsinnasta joten paljon on vielä kehitettävää. Tulokset voisivat olla julkisia koko ajan ja biisejä ja niiden sijoituksia voidaan kydä läpi radiossa ja tv:ssa päivittäin tai viikottain.
tomato kirjoitti:Minusta on ihan hyvä että biisit eivät kierrä maasta toiseen jos omassa maassa ei ole pääsyä kisaan.
tomato kirjoitti:Mikä mahdollisuus lauluntekjöillä on ottaa viisuihin kun YLE on sopinut kilpailijista levy-yhtiöiden kanssa. Aikasemmin onkin ollut jo puhetta näistä levy-yhtiöistä jotka eivät edes edusta suurimpia alan toimijoita.

tomato kirjoitti:Minusta on ihan hyvä että biisit eivät kierrä maasta toiseen jos omassa maassa ei ole pääsyä kisaan.


Rousku kirjoitti:Eikö ammattimaisesti musiikkia tekeviä yhtään pänni se, jos vuosi vuodelta tulee skipatuksi kutsuartistilistalta? On ainakin nettikarsinnan kautta mahdollisuus siinä tapauksessa yrittää.

Rousku kirjoitti:Sitä kyllä mietin, pitäisikö nettikarsinnakin olla useampivaiheinen niin että viimeisessä vaiheessa laulu esitettäisiin taustanauhan ja korvamonitorin kera ja tämä esitys taltioitaisiin. Olisiko tuo toteutettavissa?







Olen kuitenkin melko pitkälti samaa mieltä tonywernerin kanssa. Läpinäkyvyyttä tuomariston työskentelyyn, videoiden lähettäminen esikarsintaraadille, vähemmän gaalameininkiä alkukarsintoihin, muutama oikeasti hyvä kutsuartisti ja sopivasti valikoimaa. 

Vähän tosin mietityttää, riittääkö avoimen kisan ehdokkaiden alkuerille katsojia
Finaalissa myös riittäisi ehkä kymmenen kappaletta. Mutta mikäli tuo malli saataisiin käytännössä toimimaan, kannattaisin sitä kyllä lämpimästi tuollaisenaankin.



Tätä jäämme odottamaan!
Ja Finaalikin osuisi omaksi syntymäpäiväkseni! 

. Hittimittarilavasteet on mainio idea
.



TOTUUDENPUHUJA kirjoitti:YLE, katso vuoden 02, 04 ja 05 omia karsintoja: siellä on hyviä, tarkoituksenmukaisia sävellyksiä ja sovituksia. Usea hyvä kuitenkin ruotsalaisten kynästä.

, vetovastuu FST:lle
ja finaali vaikka Vaasan Botnia-halliin 


Roope kirjoitti:Ruotsalaiset säveltäjät takaisin![]()
, vetovastuu FST:lle
ja finaali vaikka Vaasan Botnia-halliin
![]()



tomato kirjoitti:FST:lle voisi antaa muutaman kiintiöpaikan finaalissa. Kilpailijoiden pitäs mun mielestä kuitenkin olla suomalaisia.

el maiquelyason kirjoitti:tomato kirjoitti:FST:lle voisi antaa muutaman kiintiöpaikan finaalissa. Kilpailijoiden pitäs mun mielestä kuitenkin olla suomalaisia.
Eiköhän ne saanutkin jo 2010-karsinnoissa ihan tarpeeksi suuren kiintiön finaalissa? Kaikki nettikarsiutujat kun olivat suomenruotsalaisia.

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa