Voihan Tanja

.. En olisi odottanut sitä virhettä Tanjalta, mutta sieltä vaan silti tuli

. Tanja sit lopulta hylättiin ratarikon takia. Muuten hän olisi jakanut kuudennen sijan Italian Manuela Mölggin takia. No maailmanmestaruuden vei odotetusti Itävallan Marlies Schild. Itävalta otti kisasta kaksoivoiton, kun Kathrin Zettel oli toinen. Pronssi meni sit Ruotsin Maria Pietilä-Holmnerille.. Pronssimitali oli Ruotsille jo näitten MM-kisojen kolmas.
Ennen huomista päätöslajia miesten pujottelua Suomen parhaimmat sijoitukset ovat saavuttaneet Andreas Romar superalppiyhdistetyssä yhdeksäs & Marcus Sandell suurpujottelussa kymmenes.
Itävalta vei naisten lajeista peräti neljä maailmanmestaruutta! Schild oli pujottelun, Anna Fenninger superalppiyhdistetyn & Elisabeth Görgl vei sekä syöksyn että supersuurpujottelun maailmanmestaruudet. Ainoastaan suurpujottelussa ei maailmanmestaruutta mennyt Itävaltaan. Suurpujottelun maailmanmestaruudenhan voitti Slovenian Tina Maze, jolle maailmanmestaruus oli uran ensimmäinen.