Rousku kirjoitti:Siis lainaako Heikel Putinin mielipidettä sellaisenaan, vai kertoo oman mielipiteensä Kiviniemestä ja sitten, että Putinkin oli samaa mieltä? Ja oli kummin tahansa, miksi tähän sitten ei tartuttu?
Toimittaja Kirsi Heikel itse kehui Kiviniemeä kauniiksi ja näyttäväksi. Putin oli tai hänen tulkittiin olleen samaa mieltä. Toimittajan kommenttiin ei tartuttu, koska hän ei ole Keskon pomo eikä mies.
Rousku kirjoitti:sziget kirjoitti:Halmesmäen tuomitsijat väittivät, että nais- ja miespoliitikkoja käsitellään julkisuudessa ihan eri tavalla
Mitähän nämä tässä ovat tarkoittaneet julkisuudella? Jollakin keskustelupalstoilla kyllä mielestäni tosiaan enempi näkee naispoliitikkojen ulkonäköä kommentoitavan kuin miesten
Oletan tarkoitetun ihan perinteistä mediaa. Ei kai ketään oikeasti kiinnosta, mitä jossain Suomi24:ssä horistaan. Otetaan vaikka Annamari Sipilän
kolumni viime sunnuntain Hesarista: "Pohjimmiltaan koko tapahtuma todistaa jälleen kerran siitä, kuinka näennäistä suomalainen tasa-arvo on. Naispoliitikon ulkonäöstä ja kyvyistä on yhä lupa sanoa mitä tahansa." - Jos väite pitäisi paikkansa, mitään kohua ei olisi voinut syntyä.
skidi kirjoitti:Onko suomalainen feminismi yleensä ottaen vastuussa siitä, mitä yksi yksittäinen toimija sanoo tai tekee?
Itsehän nostit Lenita Airiston esiin, kun entropia pyysi sinua nimeämään varteenotettavia feministejä. Odotin että seisoisit valintasi takana. - Lenita kutsuttiin ohjelmaan, koska hän on kuuluisa feministi ja kaupallisen seksin vastustaja. Seksipalveluita myyvä nainen kyseenalaisti Lenitan ja Tuija Braxin feministiset dogmit. Siksi Lenitalla oli "oikeus" haukkua häntä huoraksi. Mitään kohua ei syntynyt. Naisasialiitto ei rientänyt tuomitsemaan Lenitaa, ei vaadittu Lenita-boikottia, ei kirjoitettu vihaisia kolumneja. Huorittelu oli siis ihan okei.
skidi kirjoitti:On arvokas teko kommentoida sitä, miten politiikassa olevista naisista puhutaan.

Olisi, mutta juuri niinhän
ei tehty, vaan kommentoitiin tekaistua väitettä, jonka Kauppalehti pani Kesko-miehen suuhun. Naisasialiiton pääsihteerikin julisti tuomionsa pelkkien juorujen perusteella.
ta1ja kirjoitti:Ja kolmanneksi kuitenkin: sairaan raivostuttavaa on myös kaikkien feministien leimaaminen jonkun putkiaivon perusteella. Karrikoiden: vasemmisto on muutakin kuin Stalin, oikeisto muuta kuin [Augusto Pinochet]. Ääripäistä stereotypioita muodostamalla käyty keskustelu on aivan turhaa.
Toki, mutta en puhunut ääripäistä vaan suomalaisen keskustelun valtavirrasta. Lenita ei ole mikään putkiaivo vaan feminismin ikoni ja idoli, joka nauttii laajaa arvostusta. Naisasialiitto Unioni ei ole marginaalinen hörhöryhmä vaan vaikutusvaltainen järjestö, jota kuunnellaan tarkasti esim. lakeja säädettäessä.
Kannattaisin feminismiä, jos se ajaisi tasa-arvoa. 1) Jotkut (radikaali)feminismit eivät edes teeskentele ajavansa tasa-arvoa. 2) Suomalaiset valtavirtafeminismit nimenomaan teeskentelevät. - Mielestäni Halmesmäen puhe oli asiallinen, mutta valtavirta tuomitsi hänet. Mielestäni Lenitan käytös oli törkeää, mutta Tuija Brax ja feminismin valtavirta hyväksyivät huorittelun vaikenemalla.