Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

Diese Welt - päivän polttavat uutisaiheet tai poliittinen keskustelu

Valvoja: Roope

Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

ViestiKirjoittaja kaivanto » 14 Helmi 2011, 20:44

Avaan uuden ketjun, koska uskon, että tästä sukeutuu ihan hyvä ja pitkä keskustelu ja ehkä uusi uskonto!

http://kaivanto.blogspot.com/2011/02/ma ... onnon.html

Uskonto on suurten hippi-ikäluokkien uuvahdettua ja kommunismin kukistuttua tehnyt ikävän ja näyttävän paluun Euroopan politiikkaan ja islam on siihen myös osasyyllinen. Suomessa uusittiin uskonnonvapauslaki ja hautaustoimilaki joitain vuosia sitten. Kompromissit olivat huonoja, epätasa-arvoistavia ja lisäsivät monoteististen uskontojen kuristusotetta Suomesta.
Uskovaiset lainlaatijat lanseerasivat käsitteen "positiivinen uskonnonvapaus".

Uskontojen ja aatteiden sekamelskassa ainoa reilu ja demokraattinen ratkaisu olisi täysin sekulaari valtio, mutta niin katoliset, ortodoksit kuin luterilaisetkin pitävät tiukasti kiinni saavutetuista asemistaan. Paradoksaalisesti paavin Italiassa kirkko ja valtio ovat enemmän erillään kuin vaikkapa Pohjoismaissa. Kiitos Mussolinin. Katolisen Euroopan pimeyden ytimiä ovat tietysti Irlanti, Portugali, Puola ja Timo Soini. Venäjällä parin sukupolven uskontovaje on korvautumassa toisaalta herännäiskristillisyydellä, jehovilla, new age -hörhöilyillä, mutta myös fundamentalistisella ortodoksisuudella ja islamilla.

Ihminen tarvitsee uskontoa, valtio ei. Uskonnon pitää olla pohjimmiltaan yksityisasia ja lapsia pitää myös suojella siltä.

Jos nyt jotakuta kumminkin kiinnostaa, niin minä en ole ateisti enkä monoteisti. Lienen jonkun sortin buddhalainen, niin kuin Jeesuskin lie ollut. Jeesus muuten saattaa olla jo palannut. Näistä ajatuksista kumpuavat vaatimukseni panna epäonnistuneet uskonnonvapaus- ja hautaustoimilait uusiksi:

Uskonnonopetus ei missään nimessä kuulu valtion ja kunnan rahoitettavaksi. Eivät edes teologiset tiedekunnat. Kaikkien uskontokuntien pitää voida rakentaa uskonnonharjoituspaikkoja tai hautausmaita täysin yhtäläisin ehdoin. Rahoituksen kerääminen ei missään nimessä kuulu valtiolle tai kunnalle, mutta en vastusta tonttimaan lahjoittamista, kunhan se on tasapuolista.

Patentti- ja rekisterihallituksella on kohtuuton uskontotieteellinen valta päättää, mikä on oikea uskonto. Lakiin on kirjoitettu lukuisia epämääräisiä vaatimuksia, jotka antavat hyvät edellytykset viranomaismielivallalle ja -simputukselle.

Täten kutsun paremman tulevaisuuden toivossa kaikki todellisen uskonnonvapauden kannattajat seuraamaan minua ja perustamaan kanssani uutta ja ajanvaatimuksiin vastaavaa uskontoa! Rummunpärinää… Näetkö jo valoa, kimallusta ja… totuuden?!

EUROVIISU-USKONTO

Perustakaamme euroviisu-uskonto!

Kaikkein pyhimpinä ellei ainoina pyhinä kirjoina voidaan pitää Eurovision laulukilpailujen pistetaulukoita. Niistä voidaan tehdä loputtomia tulkintoja, pohtia mennyttä ja nykyistä ja ennustaa tulevaa. Astrologia, kahvinporot tai Helsingin raitiovaunut tietysti ajavat saman asian.

Tietysti myös Eurovision laulukilpailuun liittyvät video- ja äänitallenteet ovat pyhiä ja ne pitää vapauttaa kaikesta tekijänoikeudellisesta säätelystä.

Koko instituution tavoite on tietysti ollut kansojen välisen rauhan edistäminen ja monet euroviisulaulut kertovatkin rauhasta ja rakkaudesta. Euroviisu-uskonto luo jännittävän ikkunan kansojen väliseen dynamiikkaan, suorastaan ikuiseen maalliseen taisteluun: siinä kansallisvaltiot hyvässä järjestyksessä heiluttelevat omia lippujaan ja kertovat kuka leikkii kenenkin kanssa. Väitöskirjoja on jo tehty, nyt on euroviisuteologian aika!


Euroviisu-uskonnon perustajia: profeetta Kaivanto, profeetta Ampuja, pyhä Johnny Logan ja profeetta Seppälä.

Euroviisu-uskonto on myös suuri marttyyriuskonto. Etenkin ortodoksieuroviisulaiset eli todelliset peruseuroviisulaiset ovat tiukasti sitä mieltä, että vuonna 1999 ******* saapui euroviisuihin ja pitää instituutiota vankinaan. Tärkein merkki tästä on siirtyminen elävästä orkesterista taustanauhoihin sekä julkinen homoilu, jota euroviisut edistävät. Monet heistä pitävät ruotsalaista Svante Stockseliusta ******* ruumiillistumana. Voi olla, että hänen takanaan todellisuudessa hääräsi saksalainen Jürgen Meier-Beer. Natsitaustat ovat tutkimatta. Pieni demoni oli myös suomalainen Kjell Ekholm (Rasistinen Kansan Puolue/Finlands Svenska Telesatanism).

Myöhäisherännäiset ja nuoremmat euroviisulaisetkin voivat kokea tulevansa vuodesta toiseen eri tavoin huijatuksi äänestyksissä ja kansallisissa karsinnoissa. Heidän marttyyriytensa on sukua nationalistis-juutalaisella marttyyriydelle. Esimerkiksi vuonna 2003 Iso-Britannian jäädessä nollajumboksi, laajat kansanjoukot kokivat sen olleen kosto Iso-Britannian osallistumisesta Irakin sotaan.

Eräs suurimpia pyhimyksiä on tietysti australialaissyntyinen, irlantilainen Johnny Logan: kolminkertainen voittaja on systemaattisesti moittinut orkesterin puutetta ja on toisaalta gay-väen suosikki. Myös Pyhä Ralph ja Pyhä Lys Assia ovat suosituimpia pyhimyksiä.


Tulkaa tykömme! Ding-dinge-dong, hallelujah, viva la Diva!
Avatar
kaivanto
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 1366
Liittynyt: 12 Helmi 2004, 04:40
Paikkakunta: Helsinki

 

Re: Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

ViestiKirjoittaja sziget » 10 Maalis 2011, 01:21

Euroviisuja ei todennäköisesti ole olemassa - lakkaa siis murehtimasta ja nauti elämästä. :viaton:

Brittiateistit ja -humanistit tajusivat, etteivät Jemini ja Josh voineet hävitä kilpailua, jota ei ole. He järjestivät tiedotuskampanjan, jonka aikana 800 Lontoon bussiin liimattiin teksti: THERE'S PROBABLY NO EUROVISION SONG CONTEST - NOW STOP WORRYING AND ENJOY YOUR LIFE.
SHAKESPEARE: You live on an island?
DREAM: I am... in my fashion... an island...
Avatar
sziget
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 4205
Liittynyt: 03 Touko 2006, 20:56
Paikkakunta: Helsinki

Re: Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

ViestiKirjoittaja kaivanto » 31 Maalis 2011, 06:55

Toi on hyvä! Hajaantukaa! :tapu:
Avatar
kaivanto
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 1366
Liittynyt: 12 Helmi 2004, 04:40
Paikkakunta: Helsinki

Re: Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

ViestiKirjoittaja romualdo » 18 Huhti 2011, 19:33

meleko hyvä ja kiintoisa ja huvittavakin avaus Kaivannolta, hyvä, me jäämme makustelemaan mm. miten voisimme kehittää ja levittää tätä jo varsin vanhaa uususkontoa.... kaksi miestä tai kaksi naista kiertelemään ovelta ovelle parin Vartiotornimaisesti toimitetun värikkään OGAE numeron kera ... ?
Viimeksi muokannut romualdo päivämäärä 20 Tammi 2012, 12:03, muokattu yhteensä 1 kerran
romualdo
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 5432
Liittynyt: 23 Helmi 2006, 19:38
Paikkakunta: Kälviä, Keski-pohjanmaa

Re: Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

ViestiKirjoittaja Green-Beece » 04 Syys 2011, 10:20

Mutta Euroviisut ovat jo uskontoni :shock:
If you have a dream, cherish it and pursue the ideals to make that dream a reality, and someday you will achieve all that you dreamed of.
~N
Avatar
Green-Beece
Vielä yhdet
Vielä yhdet
 
Viestit: 677
Liittynyt: 30 Tammi 2011, 11:45
Paikkakunta: Helsinki

Re: Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

ViestiKirjoittaja romualdo » 20 Tammi 2012, 12:03

niin minunkin, ametistin siis ateistin .... ollut ihan jo joskus v. -74-75 lähtien ...
romualdo
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
 
Viestit: 5432
Liittynyt: 23 Helmi 2006, 19:38
Paikkakunta: Kälviä, Keski-pohjanmaa

Re: Maailma tarvitsee euroviisu-uskonnon

ViestiKirjoittaja Dana123 » 30 Tammi 2012, 23:58

Olen ateisti, mutta kyllä mäkin ja mun kaveri tehtiin läpällä kerran jossai kasi tai ysi luokal Danasta uskonto, mutta myönnän että kyllä euroviisut ovat minulle elämäni tärkein asia joten kai voin sanoa kuuluvani Euroviisu uskontoon
No, I can't even read the news today
cause everything reminds me of yesterday
Avatar
Dana123
Laulaa viisuja
Laulaa viisuja
 
Viestit: 862
Liittynyt: 23 Touko 2011, 15:13

 

Paluu Uutiset

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa



Sauhupuoti.com







Jatomaki Consulting - Täyden palvelun hosting ratkaisut