Valvoja: Roope




Tämän takia en ainakaan nyt aio äänestää Soinia, ellei pressan valtaoikeuksia jostain syystä yhtäkkiä päätetä kasvattaa (mihin en usko, ennemmin päinvastoin). Saa nähdä sitten.

entropia kirjoitti:Niinistöllä on niin hyvä imago ja kokemuspohja, että syön kilon koiran p*skaa, jos joku hänet näissä henkilövaaleissa pesee. Jos Alexander Stubb saatais jotenkin peliin mukaan, niin voisi tulla edes vähän mielenkiintoa.






jee euroviisut kirjoitti:Mahtaako Paavolla olla enää mahdollisuuksia?


sziget kirjoitti:Niinistöstä ja Lipposesta valitsisin kyllä Lipposen.

Rousku kirjoitti:sziget kirjoitti:Niinistöstä ja Lipposesta valitsisin kyllä Lipposen.
Kuulisin mielelläni perusteita tälle mielipiteellesi.

sziget kirjoitti:2) Niinistö on alfauros, jonka edessä naiset lakoavat. Siihen naisilla on toki täysi oikeus. Itse voisin mielelläni äänestää kahdesta tasavahvasta ehdokkaasta vähemmän hurmaavaa.

Margot kirjoitti:Jäi kiinnostamaan... Miksi hurmaavuus on pahasta ts. syy äänestää mieluummin jotain muuta?





ESC93 kirjoitti:Väyrynen se vaan jaksaa möläytellä.![]()
Huilumies kirjoitti:Voi voi kun hän on nyt pahoittanut mielensä, kun puoluejohto on oikein aktivoitunut muiden ehdokkaiden etsinnässä- puheenvuoro




)



sziget kirjoitti:^ Äänestetäänköhän kumpaakaan yli puoluerajojen?

sziget kirjoitti: Väyrynen kirjoitti: "Olen ihmetellyt, miksi puolueen johdolla ei ole mitään myönteistä sanottavaa ehdokkaaksi jo asettuneesta puolueen kunniapuheenjohtajasta ja Suomen pitkäaikaisimmasta ulkoministeristä. Kaikkia muita mahdollisia ehdokasehdokkaita sen sijaan kilvan kiitellään."![]()
Ihan hyvä kysymys. Ylenkatsomalla Väyrystä keskustan nykyjohto vain syventää puolueen alennustilaa. Väyrysen ulkopoliittinen kokemus on fakta, ja se pitäisi lukea hänen edukseen.

Huilumies kirjoitti:media
). 

Huilumies kirjoitti: hänet [Väyrynen] suurin piirtein tiedetään narsistiksi, joka ei erehtymisiään tunnusta.
Huilumies kirjoitti:Suomen kansa tietää kaiken tämän eikä ikinä äänestäisi Väyrystä presidentiksi.

Huilumies kirjoitti:
Väyrynen on lapsesta asti himoinnut presidentin pallille. Hänellä on takanaan jalasmökki- ja nipistelytapaukset ja hänet suurin piirtein tiedetään narsistiksi, joka ei erehtymisiään tunnusta. Toki media on tätä kuvaa kaikkien vuosikymmenten aikana pönkittänyt, mutta lienee se silti totta suurimmaksi osaksi. Ylimielisyytensä Väyrynen palautti muutama vuosi sitten kansan mieliin vaatimalla ministerinpaikan kansanedustajuudesta luopumisen uhalla. (Ehkäpä juuri tähän liittyi riitoja puoluetovereiden kanssa?)
Suomen kansa tietää kaiken tämän eikä ikinä äänestäisi Väyrystä presidentiksi. Keskustan johtokin tietää tämän, ja on erittäin ymmärrettävää että sille on nyt elintärkeää löytää hinnalla millä hyvänsä jokin toinen ehdokas, jolla olisi realistiset mahdollisuudet voittaa presidentinvaalit. Väyrynen on rasite omalle puolueelleenkin kokeneisuudestaan huolimatta: luuleeko hän oikeasti pääsevänsä presidentiksi?!
Luulen, että jopa perussuomalaisillekin olisi kiusallista, jos Väyrynen vaikka loikkaisi sinne. Mitäköhän yksi valtakunnan kieroimmista poliitikoista aiheuttaisi perussuomalaisten ”rehdille ja yksinkertaiselle” maineelle? En usko että Soini katsoisi hyvällä.

Lichi kirjoitti:Ylimielisyyden? Kyse oli ennemmin älykkyydestä. Täytyy muistaa, että Väyrynen on poliitikko ja kyllähän hänelle ministerin paikka kelpasi. Ja kun ulkoministerinä oli täystörttö, joka aiheuttaa Suomelle vain hallaa, meidän pitää olla kiitollinen, että Väyrynen oli mukana paikkaamassa.


Jónsì kirjoitti:Lichi kirjoitti:Ylimielisyyden? Kyse oli ennemmin älykkyydestä. Täytyy muistaa, että Väyrynen on poliitikko ja kyllähän hänelle ministerin paikka kelpasi. Ja kun ulkoministerinä oli täystörttö, joka aiheuttaa Suomelle vain hallaa, meidän pitää olla kiitollinen, että Väyrynen oli mukana paikkaamassa.
Emme taida elää samassa universumissa?

Lichi kirjoitti: Jännä juutu, että sulla on täysin päinvastainen kuva kun mulla. Mediasta olen juuri saanut kuvan, että juuri Väyrynen on se "rehellinen poliitikko."
Lichi kirjoitti:Kaikki hänen toimintansa on melko läpinäkyvää ja kaikki ovat hyvin tietoisia niistä. Hänen ei tarvitse salailla mitään. Jos Väyrynen ajaa jotain, ei hän anna periksi, vaan saa usein päämääränsä läpi.


Lichi kirjoitti:Eiköhän se kieroin poliitikko oo Stubb? Hänhän on ollut koko ajan ollut myymässä SUomea, että pääsee urallaan eteenpäin.


Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa