Kilpailukalenteri 2018
Lähetetty: 12 Helmi 2018, 08:07
Sanoituskilpailukauden kalenteri seurailee pääosiltaan viime vuosien kaavaa. Kilpailukauden suunnitteluketjussa on kuitenkin sovittu seuraavat poikkeukset viime vuoteen:
Kaikki päiväykset sanoitus-deadlineja.
____________________
27.02.2018 karsintakappaleiden kisa 1/5 (klaus-12): Albania, Espanja, Malta, Ranska, Sveitsi, Tšekki
13.03.2018 karsintakappaleiden kisa 2/5 (granaattiomena): Iso-Britannia, Italia, Montenegro, Serbia, Tanska, Valko-Venäjä
27.03.2018 karsintakappaleiden kisa 3/5 (ESC93): Latvia, Moldova, Saksa, Slovenia, Ukraina, Unkari
03.04.2018 Suomi: Saara Aalto – Monsters (sziget)
17.04.2018 karsintakappaleiden kisa 4/5 (Snude): Armenia, Puola, Romania, San Marino, Suomi, Viro
01.05.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 1/13 (granaattiomena):
05.06.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 2/13 (sziget):
26.06.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 3/13 (granaattiomena):
21.08.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 6/13 (TomppaJr):
09.10.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 8/13 (TomppaJr):
27.11.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 11/13 (klaus-12):
- Karsintakappaleiden kilpailuja on karsintojen suuren määrän vuoksi viisi (viime vuonna neljä).
- Edustuskappaleiden yksinäiskilpailujen viisut valitaan vasta toukokuussa kansainvälisen finaalin jälkeen.
- Yksinäiskilpailujen osalta kilpailujen rytmitystä on muutettu niin, että kahden yhteiskilpailun väli ei koskaan veny kolmea viikkoa pitemmäksi.
- Sanoitusdeadlinet on siirretty tiistaihin.
Kaikki päiväykset sanoitus-deadlineja.
____________________
27.02.2018 karsintakappaleiden kisa 1/5 (klaus-12): Albania, Espanja, Malta, Ranska, Sveitsi, Tšekki
13.03.2018 karsintakappaleiden kisa 2/5 (granaattiomena): Iso-Britannia, Italia, Montenegro, Serbia, Tanska, Valko-Venäjä
27.03.2018 karsintakappaleiden kisa 3/5 (ESC93): Latvia, Moldova, Saksa, Slovenia, Ukraina, Unkari
03.04.2018 Suomi: Saara Aalto – Monsters (sziget)
17.04.2018 karsintakappaleiden kisa 4/5 (Snude): Armenia, Puola, Romania, San Marino, Suomi, Viro
01.05.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 1/13 (granaattiomena):
- Malta: Christabelle – Taboo
- Puola: Gromee feat. Lukas Meijer – Light me up
- Tanska: Rasmussen – Higher ground
05.06.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 2/13 (sziget):
- Itävalta: Cesár Sampson – Nobody but you
- Kroatia: Franka – Crazy
- Tšekki: Mikolas Josef – Lie to me
26.06.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 3/13 (granaattiomena):
- Belgia: Sennek – A matter of time
- Makedonia: Eye Cue – Lost and found
- Montenegro: Vanja Radovanović – Inje
- Georgia: Iriao – For you
- Romania: The Humans – Goodbye
- Unkari: AWS – Viszlát nyár
- Armenia: Sevak Khanagyan – Qami
- Saksa: Michael Schulte – You let me walk alone
- Ukraina: Mélovin – Under the ladder
21.08.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 6/13 (TomppaJr):
- Azerbaidžan: Aisel – X my heart
- Iso-Britannia: SuRie – Storm
- Italia: Ermal Meta & Fabrizio Moro – Non mi avete fatto niente
- Alankomaat: Waylon – Outlaw in ’em
- Islanti: Ari Ólafsson – Our choice
- Ruotsi: Benjamin Ingrosso – Dance you off
09.10.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 8/13 (TomppaJr):
- Australia: Jessica Mauboy – We got love
- Espanja: Alfred & Amaia – Tu canción
- Venäjä: Julia Samoylova – I won’t break
- Albania: Eugent Bushpepa – Mall
- Norja: Alexander Rybak – That’s how you write a song
- San Marino: Jessika feat. Jenifer Brening – Who we are
- Bulgaria: Equinox – Bones
- Serbia: Sanja Ilić & Balkanika – Nova deca
- Valko-Venäjä: Alekseev – Forever
27.11.2018 edustuskappaleiden yhteiskisa 11/13 (klaus-12):
- Latvia: Laura Rizzotto – Funny girl
- Liettua: Ieva Zasimauskaitė – When we’re old
- Portugali: Cláudia Pascoal – O jardim
- Irlanti: Ryan O’Shaughnessy – Together
- Kreikka: Gianna Terzi – Oneiro mou
- Moldova: DoReDoS – My lucky day
- Israel: Netta – Toy
- Slovenia: Lea Sirk – Hvala, ne!
- Sveitsi: Zibbz – Stones