
Nyt veikataan tämän vuoden Melodifestivalenin finaalin lopputuloksia!
Lainaan taas kerran Timoteuksen aiemmille vuosille suunnittelemia esimerkillisiä ohjeita (esim. vuodelle 2007: 2007-arkisto/topic3580.html ), jotka eivät paljon muutoksia kaipaa.
Ohjeet lyhyesti:
- Veikkaa Ruotsin finaalin lopulliset sijoitukset
- Täydennä sijaluvut alta löytyvään kappalelistaan sen järjestystä muuttamatta
- Veikkaa myös voittajan pistemäärä (väliltä 132-264)
- Aikaa finaalin alkuun asti (la 13.3. klo 21)
Ohjeet pitkästi:
Täydennä sijaluvut allaolevaan listaan sen järjestystä muuttamatta. Lopputulosten tarkistaminen käy siten paljon nopeammin.
Darin - You're out of my life
Pernilla Wahlgren - Jag vill om du vågar
Andreas Johnson - We can work it out
Timoteij - Kom
Peter Jöback - Hollow
Ola - Unstoppable
Jessica Andersson - I did it for love
Salem Al Fakir - Keep on walking
Anna Bergendahl - This is my life
Eric Saade - Manboy
Kustakin yksittäisestä kappaleesta tulevat (virhe)pisteet saadaan kaavalla
(V-O)^2 / min{V, O},
missä V on veikattu sijoitus, O oikea sijoitus ja min{V, O} näistä luvuista pienempi. Täten jos esimerkiksi veikkaa voittajaa neljänneksi, saa (4-1)^2/1 = 3^2 = 9 virhepistettä mutta jos veikkaa yhdeksänneksi sijoittuvaa kappaletta kuudenneksi, saa vain (6-9)^2 /6 = 9/6 = 1,5 virhepistettä, vaikka absoluuttinen virhe molemmissa tapauksissa onkin sama. Kärkisijat korostuvat siis loppupäätä enemmän. Tätä kaavaa sovelletaan jokaiseen kappaleeseen ja eri kappaleista saadut pisteet lasketaan yhteen. Pienin pistesumma voittaa. Optimitulos on siis 0 pistettä (täysin oikea rivi), huonoin mahdollinen tulos 297,6 pistettä (käännetty tuloslista).
Vaikka tasapelin todennäköisyys muilla kuin identtisillä riveillä ei suuren suuri olekaan, lisätään varmuuden vuoksi vielä tie-break-veikkaus. Veikatkaa rankingin lisäksi voittajan pistemäärää. Ruotsin finaalissa 5 alueraatia ja 6 kansainvälistä raatia antaa pisteet kaavalla 12-10-8-6-4-2-1 ja puhelinäänestystuloksista pisteet jaetaan kaavalla 132-110-88-66-44-22-11. Maksimipisteet ovat siis 264 ja pienin pistemäärä, jolla finaali voidaan teoriassa voittaa, 132. Lisäksi parittomat pistemäärät 265, 263, 261, 259 ja 257 ovat teoreettisestikin mahdottomia. Tämänkaltaisten aiempien finaalien pienin voittopistemäärä on ollut 182 (Malena Ernman) ja suurin 248 (Afro-Dite & The Ark).
Pistemääräveikkauksella ei siis kuitenkaan ole merkitystä kuin tasapelin ratkaisijana. Jos kaksi veikkaajaa onnistuu nappaamaan identtisen tuloksen varsinaisesta veikkauksesta ja veikkaamaan vielä voittajan pistemäärää yhtä hyvin, aiemmin veikannut voittaa. Poikkeuksen poikkeuksena jos molemmat ovat veikkausriveineen täysin oikeassa, voitto jaetaan (täydellistä riviä kun ei voi nokittaa).
Jos Ruotsin finaalissa tulee tasatuloksia, katsotaan enemmän puhelinääniä saaneen kappaleen sijoittuvan paremmin. Tasatuloksia ei voi veikata, vaan kullekin kappaleelle pitää antaa yksikäsitteinen sijaluku ja kukin sijaluku saa esiintyä vain kerran. Mahdolliset tulkinnanvaraisuudet veikkausriveissä (esim. sama sijaluku kahdella kappaleella) tulkitaan veikkaajan tappioksi.
Veikkausaikaa on finaalin alkuun (la 13.3. klo 21) asti. Samaan hetkeen asti voi veikkauksiaan myös muokata.
Alla vielä esimerkkiveikkaus. Jos esimerkiksi uskot, että Ruotsissa kappaleet sijoittuvat järjestelmällisesti esittäjän nimen mukaiseen aakkosjärjestykseen, rivisi pitäisi olla seuraavannäköinen:
3. Darin - You're out of my life
7. Pernilla Wahlgren - Jag vill om du vågar
1. Andreas Johnson - We can work it out
10. Timoteij - Kom
8. Peter Jöback - Hollow
6. Ola - Unstoppable
5. Jessica Andersson - I did it for love
9. Salem Al Fakir - Keep on walking
2. Anna Bergendahl - This is my life
4. Eric Saade - Manboy
Voittajan pistemäärä: 234
Ja ei muuta kuin veikkaamaan!










Todella tiukan vastuksen hänelle antoi kuitenkin
Leo 3,55
Juurovissön 6,28
Onnittelut mitalikolmikolle! 

No parempi onni ensikerralla 


