ESC 2011

Finaali: 14. toukokuuta
Semifinaalit: 10. ja 12. toukokuuta
Paikka: Düsseldorf, Espirit-arena

Juontajat: Stefan Raab, Anke Engelke ja Judith Rakers
Slogan: Feel your heart beat!

Osallistujamaiden määrä: 43
Semifinaalijako arvottiin 17. tammikuuta

1. semifinaali

Maa Yhtiö Esittäjä(t) Kappale Muuta
1. Puola TVP Magdalena Tul “Jestem” Magdalena Tulin kotisivut
2. Norja NRK Stella Mwangi “Haba haba” Stella Mwangin kotisivut
3. Albania RTSH Aurela Gaçe “Feel the passion” (“Kënga ime”) Aurela Gaçen kotisivut
4. Armenia ARMTV Emmy (Bejanyan) “Boom-boom” Emmyn kotisivut
5. Turkki TRT Yüksek Sadakat “Live it up” Yüsek Sadakatin kotisivut
*6. Serbia RTS Nina “Caroban” / “Magical”  
*7. Venäjä Pervii kanal Alex Sparrow “Get you” Alex Sparrowin kotisivut
*8. Sveitsi SF Anna Rossinelli “In love for a while” Anna Rossinellin kotisivut
*9. Georgia GPB Eldrine “One more day” Eldrinen kotisivut
*10. Suomi YLE Paradise Oskar “Da da dam” Paradise Oskarin MySpace-sivut
11. Malta PBS Glen Vella “One life” Glen Vellan kotisivut
12. San Marino SMRTV Senit “Stand by” Senitin kotisivut
13. Kroatia HRT Daria Kinzer “Celebrate” (“Lahor”) Daria Kinzerin kotisivut
*14. Islanti RUV Sjonni’s friends “Coming home” (“Aftur heim” )  
*15. Unkari MTV Kati Wolf “What about my dreams?” (“Szerelem, miért múlsz?”) Kati Wolfin kotisivut
16. Portugali RTP Homens da Luta “A Luta é Alegria” Homens da Lutan MySpace-sivut
*17. Liettua LRT Evelina Sašenko “C’est ma vie” Evelinan kotisivut
(1.)*18. Azerbaidžan ITV Eldar Gasimov & Nigar Jamal “Running scared”  
*19. Kreikka ERT Loukas Yorkas feat. Stereo Mike “Watch My Dance”  

2. semifinaali

Maa Yhtiö Esittäjä(t) Kappale Muuta
*1. Bosnia-Hertsegovina BHRT Dino Merlin “Love in rewind” Dino Merlinin kotisivut
*2. Itävalta ORF Nadine Beiler “The Secret Is Love”  
3. Alankomaat TROS 3JS “Never alone” (“Je vecht nooit alleen”) 3JS:n kotisivut
4. Belgia RTBF Witloof Bay “With love baby” Witloof Bayn kotisivut
5. Slovakia RTVS TWiiNS “I’m still alive” TWiiNSin kotisivut
*6. Ukraina NTU Mika Newton “Angel” Mika Newtonin kotisivut
*7. Moldova TRM Zdob si Zdub “So lucky” Zdob si Zdubin kotisivut
*8. Ruotsi SVT Eric Saade “Popular” Eric Saaden kotisivut
9. Kypros CyBC Chrystos Mylordou “San aggelos s’agapisa”  
10. Bulgaria BNT Poli Genova “Na inat”  
11. Makedonia MKTV Vlatko Ilievski “Rusinka”  
12. Israel IBA Dana International “Ding dong” Dana Internationalin kotisivut
*13. Slovenia RTVSLO Maja Keuc “No one” (“Vanilija” ) Maja Keucin kotisivut
*14. Romania TVR Hotel FM “Change” Hotel FM:n Facebook-sivut
*15. Viro ETV Getter Jaani “Rockefeller Street”  
16. Valko-Venäjä BTRC Anastasia Vinnikova “I love Belarus”  
17. Latvia LTV Musiqq “Angel In Disguise”  
*18. Tanska DR A Friend in London “New tomorrow” A Friend in Londonin kotisivut
*19. Irlanti RTE Jedward “Lipstick” Jedwardin kotisivut

* Finaaliin

Finaali

Maa Yhtiö Esittäjä(t) Kappale Muuta
11. Ranska FRANCE 3 Amaury Vassili “Sognu” Amauryn kotisivut
12. Italia RAI Raphael Gualazzi “Madness of love” (“Follia d’amore” ) Raphael Gualazzin kotisivut
14. Iso-Britannia BBC Blue “I can”  
16. Saksa NDR Lena Meyer-Landrut “Taken by a stranger” Lenan kotisivut
22. Espanja TVE Lucia Pérez “Que me quiten lo bailao”  

Maan nimiä klikkaamalla pääset suoraan artistiesittelyihin, kappaleiden nimistä pääsee suoraan kappaleen youtube-linkkiin.