Eurovision Song Contest 2017

Finaali: 13. toukokuuta
Semifinaalit: 9. ja 11. toukokuuta
Paikka: Kiova, Ukraina

Juontajat: Oleksandr Skichko, Volodymyr Ostapchuk ja Timur Miroshnychenko
Slogan:
Celebrate diversity

Osallistujamaiden määrä: 42 (Venäjä vetäytyi 13. huhtikuuta)

Semifinaalijako arvottiin 31. tammikuuta

Valitut kilpailukappaleet

Albania: Lidita Halimi“Botë” (23.12.) / “World” (14.3.)Alma_2__copy__Warner_Music
Georgia: Tako Gachechiladze “Keep the faith” (20.1.)
Valko-Venäjä: Naviband“Historyja majho žyccia” (20.1.)
Iso-Britannia: Lucie Jones“Never give up on you” (27.1.)
Suomi: Norma John“Blackbird” (28.1.)
Sveitsi: Timebelle“Apollo” (5.2.)
Ranska: Alma“Requiem” (9.2., kuvassa)
Saksa: Levina“Perfect life” (9.2.)
Espanja: Manel Navarro“Do it for your lover” (11.2.)
Italia: Francesco Gabbani“Occidentali’s Karma” (11.2., kuvassa)Francesco_Gabbani
Unkari: Joci Pápai – “Origo” (18.2.)
Puola: Kasia Mós“Flashlight” (18.2.)
Malta: Cladia Faniello“Breathlessly” (18.2., kuvassa)
Slovenia: Omar Naber“On my way” (24.2.)
Tanska: Anja Nissen“Where I am” (25.2.)
Moldova: SunStroke Project“Hey, mamma” (25.2.)
Ukraina: O.Torvald“Time” (25.2.)
Latvia: Triana Park“Line” (26.2.)
Itävalta: Nathan TrentRunning on air (27.2)Koit_Toome_ja_Laura
KyprosHovig“Gravity” (1.3.)
Kroatia: Jaques Houdek“My friend” (2.3.)
Alankomaat: O’G3NE“Lights and shadows” (3.3.)
Viro: Koit Toome & Laura“Verona” (4.3., kuvassa)
Romania: Ilinca & Alex Florea – “Yodel it” (5.3.)
Portugali: Salvador Sobral“Amar pelos dois” (5.3.)
Kreikka: Demy“This is love” (6.3.)
Australia: Isaiah“Don’t come easy” (7.3.)
Tshekki: Martina Bárta “My turn” (7.3.)Imri
Belgia: Blanche“City lights” (8.3.)
Israel: Imri Ziv“I feel alive” (9.3., kuvassa)
Irlanti: Brendan Murray“Dying to try” (10.3.)
Montenegro: Slavko Kalezić“Space” (10.3.)
Makedonia: Jana Burčeska “Dance alone” (10.3.)
Azerbaidžan: Dihaj“Skeletons” (11.3.)
Serbia: Tijana Bogićević “Into too deep” (11.3.)
Ruotsi: Robin Bengtsson“I can’t go on” (11.3.)
Liettua: Fusedmarc“Rain of revolution” (11.3.)
Norja: JOWST“Grab the moment” (11.3.)
Islanti: Svala“Paper” (11.3.)
San Marino: Valentina Monetta & Jimmie Wilson – “Spirit of the night” (12.3.)
Bulgaria: Kristian Kostov“Beautiful mess” (13.3.)
Armenia: Artsvik“Fly with me” (18.3.)

Soittolista jo valituista kappaleista