

Vuosi: 1983
Kappale: Sing me a song
Esittäjä: Bernadette
Säveltäjä: Piet Souer
Sanoittaja: Martin Duiser
Kapellimestari: Piet Souer
Sijoitus: 7./20
Pisteet: 66
Sanat: http://www.diggiloo.net/?1983nl
Karsinnan tulos: http://natfinals.webuda.com/70s_80s/Net ... s1983.html
23.2.1983 oli Alankomaiden kansallisen Eurovisio-karsinnan aika. Haagissa organisoidun karsinnan päätähtinä lauloivat 5 valikoitua artistia - kukin kahden ehdokaslaulun voimin. Alueraadit valitsivat 24-vuotiaan vaaleaverisen Bernadetten edustamaan maataan Müncheniin, Eurovision 28. laulukilpailuihin sävelmällä Sing me a song ("Laula minulle laulu"). Laulussa solisti pyysi kuulijaansa laulamaan hänelle laulun. Laulun joka voisi olla iskelmää, balladia, bluesia, folkia tai vaikkapa lastenlaulukin. Alueraatien valinta ei ollut millään muotoa ylivoimainen, sillä toiseksi sijoittunut Vulcano-yhtye hävisi Bernadettelle ainoastaan pisteellä edustuspaikan.
Täsmälleen kahden kuukauden päästä Alankomaiden karsinnoista olikin sitten usean eurooppalaisen tv-katselijan katse kiinnittynyt Müncheniin ja Saksan liittotasavallan isännöimiin laulukilpailuihin. Alankomaat, Bernadette ja Sing me a song lukeutui kilpailussa ennakkosuosikkien joukkoon. Laulu saikin mukavasti pisteitä peräti kuudeltatoista maalta, joista korkeimmat, 12 pistettä Sveitsiltä. Lopputuloksena Bernadettelle merkittiin tuloslistoihin sangen ansiokas seitsemäs sija. Paitsi että solisti siis halusi hänelle laulettavan, oli hänenkin laulullaan ystäviä ympäri Euroopan.
Kilpailujen jälkeen Bernadette perusti hetkiseksi yhdessä Ingrid Petersin kanssa lauluduon Double Trouble. Bernadetten heleä ääni on tullut tunnetuksi myös mm. Disney-elokuvien hollanninkielisistä versioinneista: Hän on laulanut niin elokuvien tunnuslauluja kuin dubannut rooleissakin. Nyt on puolestaan sinun vuorosi laulaa Bernadettelle; onkohan valintasi iskelmää vaiko kenties folk-henkinen lastenlaulu? Laulun oheen tähtiä, kiitoksia!
Alankomaiden karsinta 1983
Mystique - Rendez-vous
Vulcano - Met jou d'rbij
Bernadette - Soms
Deuce - Computer games
Music Hall - Stop die show
Mystique - Op zo'n dag
Bernadette - Sing me a song
Vulcano - Een beetje van dit
Deuce - Stopwatch
Music Hall - Voulez-vous danser
