
2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

äänestämässä:



Viisukuppila . Euroviisut-aiheinen uutis- ja keskustelusivusto
Päättyisi ihan mihin tahansa semiin. Niin köyhä karsinta heillä on
Toisaalta Islannista tykätään melkein aina, lähettävät he mitä tahansa.
Islantihan voisi onnistua vaikkapa niillä rockabilly-sedillä vaikuttamaan erittäinkin sympaattisilta eurooppalaisten ja australialaisten silmissä.
Kenties Kreikka ihan vaan olemalla Kreikka?
Alkoi jostain syystä naurattaa lukea tämä kommentti nyt.
Juuri näin. Paria todennäköistä karsiutujaa (Romania, San Marino) lukuun ottamatta tämän semin kappaleet tosin kuulostavat siltä, että ne olisivat normisemissä noin kahdeksansia, joten karsintaraja tuskin putoaa hirveän alas (siis ei esim. vuoden 2010 ykkössemin tasoa).
Vuoden 2018 kakkossemi oli jo juuri tällainen. Rybak voitti semin ja putosi finaalissa 15:nneksi.Carboni kirjoitti: ↑26 Helmi 2023, 21:32Itävalta Georgia ja Armenia. Katseet kääntyvät teihin. Jos yhdeltäkään ei tule kovaa entryä, saadaan onnettomin semifinaalivoittaja ikinä. Ja minulla ei ole hajuakaan kuka se on, yksikään näistä biiseistä ei normaalissa viisusemissä olisi lähelläkään top kolmosta.