Tarkoitus on siis veikata sitä, miltä juuri sinä luulet vuoden 2014 Melodifestivalenin kärkikymmenikön näyttävän. Lotto-osuus tulee siitä, että veikkaus tehdään jo ennen kuin kappaleita soitetaan ollenkaan julkisesti. Pisteitä saa sitä enemmän, mitä useampi finalisti menee oikein ja mitä lähemmäksi oikeita lopputuloksia veikattu sijoitus osuu.
---
Säännöt:
- Valitse ne 10 kappaletta, joiden uskot pääsevän Melodifestivalenin finaaliin saakka.
- Listaa ne vielä paremmuusjärjestykseen ensimmäisestä viimeiseen.
- Muista valita jokaisesta semifinaalista ainakin kaksi laulua!
Äänestysaikaa on ensimmäisen semifinaalin esikuuntelulähetyksen alkamiseen saakka.
Älä kommentoi veikkauksia tässä ketjussa, vaan vuoden 2014 pelien kommentointiketjussa.
---
Pisteytys:
Pisteytys toimii näin:
12 * voittajaksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 10 * toiseksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 8 * kolmanneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 7 * neljänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 6 * viidenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 5 * kuudenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 4 * seitsemänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 3 * kahdeksanneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 2 * yhdeksänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 1 * kymmenenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
Veikatuista kappaleista, jotka eivät selviä finaaliin, ei saa pistettäkään.
---
Semifinaali 1: Malmö 1.2.
1. Yohio - To the End
2. Mahan Moin - Aleo
3. Linus Svenning - Bröder
4. Elisa Lindström - Casanova
5. Alvaro Estrella - Bedroom
6. Ellen Benediktson - Songbird
7. Sylvester Schlegel - Bygdens son
8. Helena Paparizou - Survivor
Semifinaali 2: Linköping 8.2.
9. JEM - Love Trigger
10. The Refreshments - Hallelujah
11. Manda - Glow
12. Panetoz - Efter solsken
13. Pink Pistols - I Am Somebody
14. Sanna Nielsen - Undo
15. Little Great Things - Set Yourself Free
16. Martin Stenmarck - När änglarna går hem
Semifinaali 3: Göteborg 15.2.
17. Outtrigger - Echo
18. EKO - Red
19. Oscar Zia - Yes We Can
20. Shirley Clamp - Burning Alive
21. State of Drama - All We Are
22. CajsaStina Åkerström - En enkel sång
23. Ace Wilder - Busy Doin’ Nothin’
24. dr. alban & Jessica Folcker - Around the World
Semifinaali 4: Örnsköldsvik 22.2.
25. Alcazar - Blame It On The Disco
26. I.D.A - Fight Me If You Dare
27. Janet Leon - Hollow
28. Ammotrack - Raise Your Hands
29. Josef Johansson - Hela natten
30. Linda Bengtzing - Ta mig
31. Ellinore Holmer - En himmelsk sång
32. Anton Ewald - Natural
---