Omasta biisistä: Sain siis teemaksi lähettää biisin maasta jota en vielä ole käyttänyt, mikä oli sikäli hassua, että minä jos kuka olen skitsoillut
maa-käsitteen kanssa ts. milloin biisi on jostakin maasta. Näin ainakin raadeissa
11,
20 ja
34 (privana järjestäjän kanssa), ja kaiken huipuksi sitten raadissa
39 jouduin edustamaan EU:ta, kun se maa vain ei selvinnyt

. Nyt kumminkin otin iisisti ja vain selasin raatityrkkyjeni listaa, josta löytyi biisi jota en yhtään muistanut siellä olevan, ja joka on maasta jota en ole käyttänyt. Olisi käynyt hyvin myös Sadness is a Blessing -raatiin, koska biisi ei ole henk.koht. tärkeä. Solisti nyt ei ole kummoinen, mutta viehätyn minimalismista ja etenkin taustalaulajista: toinen luo omaa kudelmaansa, toinen toimii bassona. Pisteet biisille tulivat jokseenkin tasan sieltä mistä arvelinkin.
Jälkijättöiset kommentit pisteille päästämistäni:
20 Shortparis - Tak Zakalyalas' Stal': Ei musiikista
pitää tarvitse; riittää, että haluaa kuunnella sen kerta toisensa jälkeen. Vaikka koska se resonoi joidenkin omien fiilisten kanssa. Lisäksi voin arvostaa teknistä taitoa: tässä on napakka kokonaisuus, jossa kaikki pelaa yhteen. Solistin väräjävä ääni kääntää vatsaa oikealla tavalla.
17 Ahn Ye Eun - Trumpet Creeper: Muheva dramaattinen valssi yllättävältä suunnalta; pistää
nykimään mukana. Solisti kertoo tarinaa ilmeikkäästi; en tosin tiedä mitä siinä tapahtuu muttei haittaa. Pitäisiköhän tuo videokin joskus katsoa?
15 Aksuli - Nyt!: Ai miten niin muka hävettäisi? Ihana! Nuo värit! Ja svengaa kuin hirvi, sanoitus asettuu herkullisen epärytmisesti. Mittaamaton nostalgia-arvo näin kasarin oikeasti eläneen silmissä ja korvissa. - Siis mistä tuo video oikein on? Tätä varten tehty vai jostain arkistosta kaivettu?
13 Recoil - Breath Control: Tästä jo
avauduinkin. Vaikkei minulla mitään naisia vastaan ole, niin kyllähän sello voittaa naisen eroottisuudessa ihan sata - nolla. Eikä se luennoi. Siis tuo oppitunti pilaa muuten kiinnostavaa biisiä aika paljon.
11 Seinabo Sey - Sorry: Biisi kuulosti alkuun riittämättömältä laulajalleen, mutta tarttuipa päähän eikä siellä ärsyttänyt, päinvastoin. Musa vain on niin jykevä ja paljaan yksinäinen kaikessa toisteisuudessaan. En kaipaa edes kiinnostavampaa orkestrointia kun se ei ole tässä se pääpointti.
10 Sia - Soon We'll Be Found: Sian äänenkäytön maneerit rasittavat, mutta pakko antaa anteeksi kun on näin luonteva melodinen kaihovalssi. Siis pop-valssi.
9 Kari Peitsamo - Liityn SKP:hen: Pätevä folk. Ei siihen muuta tarvita kuin kitara ja mies, joka uskoo asiaansa, ja osaa lopettaa ajoissa

. Tämänkertaisessa raadissa kaikki eivät osanneet. Törkeän huono sijoitus!
8 Pixies - Monkey Gone to Heaven: Sopivasti vinksahtaneita soundeja.
7 RAYE - Natalie Don't: Normia kuunneltavampi pop kyllä, mutta onko tuo video nyt sitten raatiteeman kannalta niin erityistä? En huomannut panna sille niin paljon painoa kuin teema olisi edellyttänyt.
6 Avatar - A Statue Of The King: Raskaampi rock on niin hupaisaa, että ansaitsee parodiansa. Ja tätä kuuntelee sujuvasti, kun se raskaampi rock on sukupolveni normeinta musaa.
5 Vuono - Passing: Teoriassa minun kuuluisi pitää juuri tällaisesta, mutta nyt jää biisikin vähän teoreettiselle tasolle vielä. Porukka kuin lukee oppikirjaa ja kokeilee, millä keinoin eteerinen indiebiisi rakentuisi. Osa elementeistä toimii, kaikki ei. Etenkin nuo mieskuorot kaiut voisi harkita uusiksi.
4 NIZKIZ - Nebyaspechna: Sopivasti vinksahtaneita soundeja vol. 2, ja maagista monotoniaa. Laulajan lässytys kiristää hermoja. Miksi pitää esittää kuolaavaa kakaraa, miksei voi laulaa ihan normaalisti?
3 Freddie Mercury - I Was Born To Love You: Ei esittäjänsä parhaita kappaleita tämä renkutus, eikä äänikään kuulosta niin briljantilta kuin yleensä. Mutta hervoton video ajaa asiansa hauskuttajana - sitähän nyt oli tarkoitus? Kun on tarpeeksi iso kukko, on varaa heittäytyä hupsutteluun.
2 Amaranthe - 365: Jonkun piti saada nämä kaksi pistettä, ja vaihtoehdoista tämä häiritsee vähiten. Totisempi versio siitä, mistä
A Statue of the King on parodia. Naissolistilla liiaksi tuollainen kepeä pop-ääni tähän vain.
1 Weird Genius ft. Sara Fajira - Lathi: Jonkun piti saada viimeinenkin piste

. Kai se oli sitten tämä?
Bubbling under: Saarnaavahko Kids Of The Apocalypse -
Empire, Swingrowers -
No Strings Attached joka alkuun pisti jalan heilumaan mutta pituutta puolet liikaa, ja Mark Kealiʻi Hoʻomalu -
He Mele No Lilo, jonka alun a cappella -hoilotus on hyvinkin viehättävä mutta se mitä seuraa ei niinkään (ja kun se vain toistuu ja toistuu).