JESC 2022: osallistujamaat ja kalenteri

Keskustelua junnuviisuista
Avatar
Jonttu
Kanta-asiakas
Kanta-asiakas
Viestit: 5080
Liittynyt: 22 Joulu 2012, 22:44

JESC 2022: osallistujamaat ja kalenteri

Viesti Kirjoittaja Jonttu » 25 Kesä 2015, 20:13

Osallistujamaat ja kansalliset finaalit 2022

16 kpl

Alankomaat 24.9.
Albania ?.9.
Armenia
Espanja
Georgia
Irlanti
Iso-Britannia
Italia
Kazakstan
Malta 2.10.
Pohjois-Makedonia
Portugali
Puola 25.9.
Ranska
Serbia
Ukraina ?.9.

Osallistujamaat 2021 ja kansalliset finaalit

19 kpl

Alankomaat 25.9.
Albania
Armenia
Azerbaidzan
Bulgaria
Espanja
Georgia
Irlanti
Italia
Kazakstan
Malta 9.10.
Pohjois-Makedonia
Portugali
Puola 26.9.
Ranska
Saksa 10.9.
Serbia
Ukraina 23.10.
Venäjä





Osallistujamaat 2020 ja kansalliset finaalit

Alankomaat 26.9.
Espanja
Georgia
Kazakstan 26.9.
Malta
Portugali
Puola 27.9.
Ranska
Saksa
Serbia
Ukraina
Valko-Venäjä ?.9.
Venäjä 19.9.



Osallistujamaat 2019

19 maata

Alankomaat
Albania
Armenia
Australia
Espanja
Georgia
Irlanti
Italia
Kazakstan
Malta
Pohjois-Makedonia
Portugali
Puola
Ranska
Serbia
Ukraina
Valko-Venäjä
Venäjä
Wales

Kansalliset finaalit 2019

Irlanti (elokuussa kuvatut alkuerät alkaa 1.9.)
Wales 24.9. (jota edeltää 3 nauhoittetua show'ta 3.9., 10.9. ja, 17.9.)
Venäjä 24.9.
Alankomaaat 28.9.
Puola 29.9. (jota edeltää 3 nauhoitettua alkuerää 8.9., 15.9. ja 22.9.).
Valko-Venäjä ?.9.
Armenia ?
Albania ?







Osallistujamaat 2018
(20 kpl)
Alankomaat
Albania
Armenia
Azerbaidzan
Australia
Georgia
Irlanti
Israel
Italia
Kazakstan
Makedonia
Malta
Portugali
Puola
Ranska
Serbia
Ukraina
Valko-Venäjä
Venäjä
Wales

Kansalliset finaalit

Venäjä 3.6.
Valko-Venäjä 31.8.
Malta 8.9.
Armenia 15.9.
Kazakstan 22.9.
Alankomaat 29.9.
Wales 8.10. artistifinaali
Puola 6.10. ?
Albania lokakuun alku ?
Irlanti loka-marraskuu

FINAALI 25.11.




Osallistujamaat 2017


Alankomaat
Albania
Armenia
Australia
Georgia
Irlanti
Italia
Kypros
Makedonia
Malta
Portugali
Puola
Serbia
Ukraina
Valko-Venäjä
Venäjä

NF:t

Venäjä 3.6.
Malta 1.7. (artisti)
Valko-Venäjä 25.8.
Ukraina 25.8.
Alankomaat 2., 9. & 16.9. (artisti)
Albania 30.9.
Puola 1.10.
Irlanti lokakuu

FINAALI 26.11.





Osallistujamaat 2016

17 maata

:alankomaat: Alankomaat
:albania: Albania
:armenia: Armenia
:australia: Australia
:bulgaria: Bulgaria
:georgia: Georgia
:irlanti: Irlanti
:israel: Israel
:italia: Italia
:kypros: Kypros
:makedonia: Makedonia
:malta: Malta
:puola: Puola
:serbia: Serbia
:ukraina: Ukraina
:valkovenaja: Valko-Venäjä
:venaja: Venäjä



Kalenteri

21.-22.5. :alankomaat: Koelaulut
1.6. :albania: Finaali
2.6. :bulgaria: 1. Semifinaali
8.6. :bulgaria: 2. Semifinaali
11.6. :bulgaria: Finaali (artistivalinta)
16.7. :malta: Finaali (artistivalinta)
15.8. :venaja: Finaali
26.8. :valkovenaja: Finaali
10.9. :ukraina: Finaali
2.10. :bulgaria: Kappaleen julkistus
3.10. :kypros: Kappaleen julkistus
8.10. :makedonia: Kappaleen julkistus
15.10. :puola: Finaali
9.10 - 6.11. :irlanti: semit ja finaali

- -

20.11. Finaali


2015

Osallistujamaat: (17 kpl)(Viimeisin osallistumiskerta, jos muu kuin 2014)

:alankomaat: Alankomaat - Shalisa: Million lights
:albania: Albania (2012) - Mishela Rapo: Dambaje
:armenia: Armenia - MIKA: Love
:australia: Australia (debyytti) - Bella Paige: My Girls
:bulgaria: Bulgaria - Gabriela Yordanova: Cvetat na nadejdata
:georgia: Georgia - Virus: Gabede
:irlanti: Irlanti (debyytti) - Aimee Banks - Réalta na Mar
:italia: Italia - Martina & Chiara Scarpari: Viva
:makedonia: Makedonia (2013) Ivana & Magdalena - Pletenka
:malta: Malta - Destiny Chukunyere: Not My Soul
:montenegro: Montenegro - Jana Mirković: Oluja
:sanmarino: San Marino - Kamilla Ismailova : Mirror
:serbia: Serbia: Lena Stamenković - Lenina pesma
:slovenia: Slovenia: Lina Kudozović: Prva ljubezen
:ukraina: Ukraina - Anna Trincher: Pochny z sebe
:valkovenaja: Valko-Venäjä - Ruslan Aslanov: Magic
:venaja: Venäjä - Mikhail Smirnov: Mechta


Kalenteri:

27.5. :albania: Finaali
11.7. :malta: Artistin valintakilpailu
14.7. :armenia: Artistin julkistus
21.8. :valkovenaja: Finaali
22.8. :ukraina: Finaali
31.8. - 3.9. :bulgaria: Semifinaalit
8.9. :bulgaria: Artistin valintakilpailu
12.9. :italia: Artistin valintakilpailu
19.9. :alankomaat: 1. semifinaali
20.9. :slovenia: 1. semifinaali
25.9. :venaja: Finaali
26.9. :alankomaat: 2. semifinaali
27.9. :slovenia: 2. semifinaali
3.10. :alankomaat: Finaali
4.10. :slovenia: Finaali
9.10. :australia: Kappaleen julkistus
9.10. :georgia: Kappaleen julkistus
9.10. :makedonia: Kappaleen julkistus
10.10. :armenia: Kappaleen julkistus
11.10.:serbia: Kappaleen julkistus
11.10. :irlanti: Semifinaali 1
18.10. :bulgaria: Kappaleen julkistus
18.10. :irlanti: Semifinaali 2
23.10. :montenegro: Kappaleen julkistus
25.10. :irlanti: Semifinaali 3
26.10. :malta: Kappaleen julkistus
29.10. :sanmarino: Kappaleen julkistus
1.11. :irlanti: Semifinaali 4
8.11. :irlanti: Finaali

21.11. Finaali
Je suis tous ces enfants
Que la mer a pris
Je vivrai cent mille ans
Je m’appelle Mercy

Vastaa Viestiin