


Vuosi: 2013
Kappale: Ég á líf
Esittäjä: Eythor Ingi
Säveltäjä: Örlygur Smári & Pétur Örn Gudmundsson
Sanoittaja: Örlygur Smári & Pétur Örn Gudmundsson
Sijoitus semifinaalissa: 6./17
Pisteet semifinaalissa: 72
Sijoitus finaalissa: 17./26
Pisteet finaalissa: 47
Sanat: https://eurovision.tv/participant/eythor-ingi
Karsinnan tulos: http://natfinals.50webs.com/10s_20s/Iceland2013.html
Vuonna 2013 Islanti lähti tavoittelemaan viisumenestystä tuolloin 23-vuotiaaan Eyþór Ingi Gunnlaugssonin johdolla. Viikinkimäisellä olemuksellaan ja pitkillä hiuksillaan hurmannut Eyþór oli osallistunut aikaisemmin keväällä Islannin viisukarsintana toimivaan Söngvakeppnin -kilpailuun Örlygur Smárin ja Pétur Örn Gudmundssonin säveltämällä ja sanoittamalla kappaleella ”Ég Á Líf” (suom. Minulla on elämä). Kappale selvitti kilpailussa tiensä yleisöäänien ja tuomariäänien yhteistuloksen perusteella superfinaaliin, jossa Eyþór sai vastaansa Unnur Eggertsdóttirin kappaleella ”Ég syng!”. Kilpailun lopullinen voittaja valittiin pelkästään yleisöäänillä.
Pian voittonsa jälkeen Eyþór tiimeineen ilmoitti, että kilpailukappaleen kieltä ei tulla muuttamaan, vaan ”Ég Á Líf” tullaan kuulemaan myös Malmön viisulavalla islanniksi. Vaikka maan karsinnoissa kappaleet pitääkin esittää islanniksi, oli tämä ensimmäinen kerta sitten vuoden 1997 kun kansainvälisillä viisuareenoilla laulettiin islanniksi. Islannin kieli oli kappaleen esittäjälle ja tekijöille niin itsestään selvyys, ettei siitä edes levytetty englanninkielistä versiota koskaan.
Malmön kisoissa kappale kisasi toisessa semifinaalissa, jossa se nappasi pistesaldokseen 72 pistettä. Tämä määrä vei Islannin helposti finaaliin, jossa tuloksena oli 47 pistettä ja 17. sija.
Niin ja loppuun pahoittelut kaikille pitkistä hiuksista ja viikinkimäisestä olemuksesta hurmautuneet. Pian Malmön viisujen jälkeen Eyþór meni naimisiin pitkäaikaisen tyttöystävänsä Soffian kanssa.
Eythor Ingi – Ég á líf (semifinaali)
Eythor Ingi Facebookissa
Eythor Ingi Instagramissa
