PETR'OIL
Viisukuppilan pudotuspeli
1.4.–12.5.2012
"Her yerde aradım tatlı bir ışık
Bir ateş bu gönlümü ısıtmak için"
Pudotuspeli on saanut nimensä Azerbaidžanin toissavuotiselta viisulta ja kaverimaa Turkin vuoden 1980 öljyteemaiselta viisulta. Seuraamme tunnollisesti myös Bakun viisujen Light your fire -teemaa. Päivittäin yksi putoaja räjäytetään.
Perinteiseen tapaan pelimekaniikka vaihtuu. Tällä kertaa äänestysmuoto ei ole suosikki- eikä inhokkiäänestys vaan niiden hybridi: plus/miinus-äänestys. Kullekin kappaleelle on äänestyslomakkeessa erikseen plus- ja miinusvaihtoehdot ja äänestäjät saavat itse päättää, haluavatko kannattaa vai vastustaa jotakuta.
Kilpailun kulku ja aikataulu on seuraavanlainen.
Alkuerä A
01.–02.04. ykkössemin kappaleet 1–6 (MNE/ISL/GRE/LAT/ALB/ROU), yksi putoaa
02.–03.04. ykkössemin kappaleet 7–12 (SUI/BEL/FIN/ISR/SMR/CYP), yksi putoaa
03.–04.04. ykkössemin kappaleet 13–18 (DEN/RUS/HUN/AUT/MDA/IRL), yksi putoaa
04.–05.04. ykkössemi, 15 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
05.–06.04. ykkössemi, 12 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
06.–07.04. ykkössemi, 9 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
07.–08.04. ykkössemi, 6 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
08.–09.04. ykkössemi, 3 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
Alkuerä B
09.–10.04. kakkossemin kappaleet 1–6 (SRB/MKD/NED/MLT/BLR/POR), yksi putoaa
10.–11.04. kakkossemin kappaleet 7–12 (UKR/BUL/SLO/CRO/SWE/GEO), yksi putoaa
11.–12.04. kakkossemin kappaleet 13–18 (TUR/EST/SVK/NOR/BIH/LTU), yksi putoaa
12.–13.04. kakkossemi, 15 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
13.–14.04. kakkossemi, 12 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
14.–15.04. kakkossemi, 9 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
15.–16.04. kakkossemi, 6 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
16.–17.04. kakkossemi, 3 jäljelläolevaa kappaletta, kaksi välieriin, yksi putoaa
Välierä C
Mukana:
Iso-Britannia, Ranska ja Italia
Albania, Latvia, Itävalta, Unkari ja Kypros
Serbia, Slovenia, Norja, Bulgaria ja Kroatia
17.–18.04. 13 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
18.–19.04. 11 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
19.–20.04. 9 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
20.–21.04. 7 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
21.–22.04. 5 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
22.–23.04. 3 kappaletta, kaksi finaaliin, yksi putoaa
Välierä D
Mukana:
Azerbaidžan, Espanja ja Saksa
Islanti, Suomi, Kreikka, Moldova ja Venäjä
Makedonia, Ruotsi, Viro, Turkki ja Portugali
23.–24.04. 13 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
24.–25.04. 11 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
25.–26.04. 9 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
26.–27.04. 7 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
27.–28.04. 5 kappaletta, yksi finaaliin, yksi putoaa
28.–29.04. 3 kappaletta, kaksi finaaliin, yksi putoaa
Finaali
29.–30.04. 14 kappaletta, yksi superfinaaliin, yksi putoaa
30.04.–01.05. 12 kappaletta, yksi superfinaaliin, yksi putoaa
01.–02.05. 10 kappaletta, yksi superfinaaliin, yksi putoaa
02.–03.05. 8 kappaletta, yksi superfinaaliin, yksi putoaa
03.–04.05. 6 kappaletta, yksi superfinaaliin, yksi putoaa
04.–05.05. 4 kappaletta, yksi superfinaaliin, yksi putoaa
05.–06.05. 2 kappaletta, yksi superfinaaliin, yksi putoaa
Superfinaali
06.–07.05. 7 kappaletta, yksi putoaa
07.–08.05. 6 kappaletta, yksi putoaa
08.–09.05. 5 kappaletta, yksi putoaa
09.–10.05. 4 kappaletta, yksi putoaa
10.–11.05. 3 kappaletta, yksi putoaa
11.–12.05. 2 kappaletta, finaali
_______________________________________________________________
Tulokset:
1. ITALIA: Nina Zilli – L’amore è femmina (Out of love)
2. SLOVENIA: Eva Boto – Verjamem (superfinaali, päivä 6, +36)
3. SERBIA: Željko Joksimović – Nije ljubav stvar (superfinaali, päivä 5, +4)
4. ISLANTI: Greta Salóme & Jónsi – Never forget (superfinaali, päivä 4, +3)
5. MAKEDONIA: Kaliopi – Crno i belo (superfinaali, päivä 3, -1)
6. RANSKA: Anggun – Echo (You and I) (superfinaali, päivä 2, -1)
7. ALBANIA: Rona Nishliu – Suus (superfinaali, päivä 1, +1)
8. BULGARIA: Sofi Marinova – Love unlimited (finaali, päivä 7, +17)
9. RUOTSI: Loreen – Euphoria (finaali, päivä 6, +1)
10. VIRO: Ott Lepland – Kuula (finaali, päivä 5, +3)
11. PORTUGALI: Filipa Sousa – Vida minha (finaali, päivä 4, ±0)
12. NORJA: Tooji – Stay (finaali, päivä 3, -1)
13. MOLDOVA: Pasha Parfeny – Lăutar (finaali, päivä 2, -10)
14. SUOMI: Pernilla – När jag blundar (finaali, päivä 1, -2)
15. LATVIA: Anmary – Beautiful song (välierä C, päivä 6, +3)
16. AZERBAIDŽAN: Sabina Babayeva – When the music dies (välierä D, päivä 6, -2)
17. VENÄJÄ: Buranovskiye Babushki – Party for everybody (välierä D, päivä 5, +4)
18. ITÄVALTA: Trackshittaz – Woki mit deim Popo (välierä C, päivä 5, -2)
19. SAKSA: Roman Lob – Standing still (välierä D, päivä 4, +3)
20. ISO-BRITANNIA: Engelbert Humperdinck – Love will set you free (välierä C, päivä 4, ±0)
21. UNKARI: Compact Disco – Sound of our hearts (välierä C, päivä 3, ±0)
22. KREIKKA: Eleftheria Eleftheriou – Aphrodisiac (välierä D, päivä 3, -3)
23. ESPANJA: Pastora Soler – Quédate conmigo (välierä D, päivä 2, -3)
24. KYPROS: Ivi Adamou – La la love (välierä C, päivä 2, -4)
25. TURKKI: Can Bonomo – Love me back (välierä D, päivä 1, +3 [+13/-10])
26. KROATIA: Nina Badrić – Nebo (välierä C, päivä 1, +3 [+8/-5])
27. BOSNIA-H: Maya Sar – Korake ti znam (alkuerä B, päivä 8, +3)
28. ISRAEL: Izabo – Time (alkuerä A, päivä 8, -7)
29. ROMANIA: Mandinga – Zaleilah (alkuerä A, päivä 7, +3)
30. ALANKOMAAT: Joan Franka – You and me (alkuerä B, päivä 7, ±0)
31. VALKO-VENÄJÄ: Litesound – We are the heroes (alkuerä B, päivä 6, -1)
32. SAN MARINO: Valentina Monetta – The social network song (alkuerä A, päivä 6, -2)
33. SVEITSI: Sinplus – Unbreakable (alkuerä A, päivä 5, -4)
34. UKRAINA: Gaitana – Be my guest (alkuerä B, päivä 5, -6)
35. SLOVAKIA: Max Jason Mai – Don’t close your eyes (alkuerä B, päivä 4, -1)
36. IRLANTI: Jedward – Waterline (alkuerä A, päivä 4, -2)
37. MONTENEGRO: Rambo Amadeus – Euro neuro (alkuerä A, päivä 1, -5)
38. MALTA: Kurt Calleja – This is the night (alkuerä B, päivä 1, -6)
39. TANSKA: Soluna Samay – Should’ve known better (alkuerä A, päivä 3, -9)
40. GEORGIA: Anri Jokhadze – I’m a joker (alkuerä B, päivä 2, -11 [+11/-22])
41. BELGIA: Iris – Would you? (alkuerä A, päivä 2, -11 [+4/-15])
42. LIETTUA: Donny Montell – Love is blind (alkuerä B, päivä 3, -12)