

Vuosi: 1965
Kappale: 't Is genoeg
Esittäjä: Conny Vandenbos
Säveltäjä: Johnny Holshuyzen
Sanoittaja: Joke van Soest
Kapellimestari: Dolf van der Linden
Sijoitus: 11./18
Pisteet: 5
Sanat: http://www.diggiloo.net/?1965nl
Karsinnan tulos: http://natfinals.webuda.com/50s_60s/Net ... s1965.html
Conny Vandenbos (synt. 16.1.1937, kuollut 7.4.2002) oli vuoden 1965 Alankomaiden Eurovisio-edustajan nimi. Hän oli Belgian Knokke-festivaalien jälkeen, vuonna 1961 lunastanut itselleen levytyssopimuksen kotimaassaan Alankomaissa ja hänen siihen astisen uransa kiireisin kevät oli kevät vuosimallia 1965. Nuo kiireet takasi edustustehtävä Napolissa, Eurovision 10. laulukilpailuissa sävelmällä 't Is genoeg (vapaasti suomennettuna "Se on tarpeeksi" ).
Napoli oli valmiina uuden Eurovisio-voittajan valintaan. Eurovision laulukilpailut olivat rantautuneet laulukilpailuistaan tunnettuun Italiaan ja 20.3.1965 ensimmäisenä esiintymislavan valtasi Alankomaiden solisti Conny Vandenbos. Topakan oloisesti esiintynyt solisti vakuutti rakastetulleen, että kaikista hänen lupauksista ja kauniista sanoistaan huolimatta suhde oli tullut päätökseensä. Ja se olisi ainoastaan vain solistin rakkauden kohteen petollisuuden syytä. Alankomaiden esitys tehosi kansainvälisessä laulukilpailussa viiden pisteen edestä. Nuo pisteet oikeuttivat Alankomaiden edustusmelodian sijoittumaan niukasti kymmenen suosituimman kilpailusävelmän taakse, yhdennelletoista sijalle.
Conny Vandenbosin levyt myivät mukavasti edustuskevään jälkeenkin. Vuonna 1979 daami valittiin Belgiassa peräti vuoden naiseksi. Mistään tuntemattomuuteen kadonneesta tähdenlennosta ei siis ollut kyse. Eurovisio-yleisö muistanee myöskin Birminghamin Eurovision laulukilpailut keväältä 1998, joissa Conny toimi Hollannin pisteidenantajana saaden naisjuontajana toimineen Ulrika Jonssonin sanelemaan melkoisia sammakoita. Neljä vuotta tapahtuneesta Conny nousi vielä otsikoihin suru-uutisen muodossa. Hän oli nimittäin menehtynyt 65-vuotiaana, liian myöhään diagnosoituun keuhkosyöpään. Keväällä 2002 oli siis hänen hautajaistensa vuoro. Häntä kaipaamaan jäivät niin hänen lapsensa, rakkaansa kuin lukuisat faninsakin. Hänen levytyksensä ja taltioidut tv-esityksensä kuitenkin elävät ikuisesti. Tässäpä tämä Eurovisio-iskelmä nimeltänsä "Se on tarpeeksi" tulkitsijanaan elämänsä voimissa ollut Conny Vandenbos. Nähtäväksi jää kuinka tämä Viisulan päivän valinta kerää tähtiä?
Conny Vandenbos - 't Is genoeg vuodelta 1999
