Uusi vuosi aloitetaan vanhoilla kujeilla - eli perinteisellä Viisuvikinglotolla! Tarkoituksenahan on siis veikata tämän vuoden Melodifestivalenin lopputuloksia ennen kuin minkään sortin kappaleita on vielä kuultu. "Lottokupongissasi" tulisi olla finaalin kärkikymmenikkö järjestyksessä kilpailun voittajasta finaalin jumboon. Pisteitä lotosta ropisee sitä enemmän, mitä useampi finalisti meni oikein ja mitä enemmän arvaamasi kappale kerää finaalissa pisteitä. Tänä vuonna ei tarvitse lotota ihan täysin sokkona, sillä veikkauksensa voi perustaa mutu-tuntuman lisäksi myös pärstäkertoimeen: kilpailijoiden kuvat löytyvät alta kilpailukappaleiden yhteydestä.
---
Säännöt:
- Valitse ne 10 kappaletta, joiden uskot pääsevän Melodifestivalenin finaaliin saakka.
- Listaa ne vielä paremmuusjärjestykseen ensimmäisestä viimeiseen.
- Muista valita jokaisesta semifinaalista ainakin kaksi laulua!
Äänestysaikaa on ensimmäisen semifinaalin esikuuntelulähetyksen alkamiseen saakka.
Älä kommentoi veikkauksia tässä ketjussa, vaan siihen tarkoitetussa kommentointiketjussa.
---
Pisteytys:
Pisteytys toimii näin:
12 * voittajaksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 10 * toiseksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 8 * kolmanneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 7 * neljänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 6 * viidenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 5 * kuudenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 4 * seitsemänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 3 * kahdeksanneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 2 * yhdeksänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 1 * kymmenenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
Veikatuista kappaleista, jotka eivät selviä finaaliin, ei saa pistettäkään.
---
Semifinaali 1 - Karlskrona 2.2.
1. David Lindgren - Skyline
2. Cookies N Beans - Burning flags
3. Jay-Jay Johanson - Paris
4. Mary N’diaye - Gosa
5. Eric Gadd - Vi kommer aldrig att förlora
6. YOHIO - Heartbreak Hotel
7. Anna Järvinen - Porslin
8. Michael Feiner & Caisa - We’re still kids
Semifinaali 2 - Göteborg 9.2.
9. Anton Ewald - Begging
10. Felicia Olsson - Make me no 1
11. Joacim Cans - Annelie
12. Swedish Housewives - On top of the world
13. Erik Segerstedt & Tone Damli - Hello goodbye
14. Louise Hoffsten - Only the dead fish follow the stream
15. Rikard Wolff - En förlorad sommar
16. Sean Banan - Copacabanana
Semifinaali 3 - Skellefteå 16.2.
17. Eddie Razaz - Alibi
18. Elin Pettersson - Island
19. Ravaillacz - En riktig jävla schlager
20. Amanda Fondell - Dumb
21. Martin Rolinski - In and out of love
22. Caroline af Ugglas - Hon har inte
23. State of Drama - Falling
24. Janet Leon - Heartstrings
Semifinaali 4 - Malmö 23.2.
25. Army of Lovers - Rockin’ the ride
26. Lucia Pinera - Must be love
27. Robin Stjernberg - You
28. Sylvia Vrethammar - Trivialitet
29. Ralf Gyllenhammar - Bed on fire
30. Behrang Miri - Jalla dansa sawa
31. Terese Fredenwall - Breaking the silence
32. Ulrik Munther - Tell the world I’m here
---
Alla vielä kopioitavaksi artistilista ilman kuvia:
Semifinaali 1 - Karlskrona 2.2.
1. David Lindgren - Skyline
2. Cookies N Beans - Burning flags
3. Jay-Jay Johanson - Paris
4. Mary N’diaye - Gosa
5. Eric Gadd - Vi kommer aldrig att förlora
6. YOHIO - Heartbreak Hotel
7. Anna Järvinen - Porslin
8. Michael Feiner & Caisa - We’re still kids
Semifinaali 2 - Göteborg 9.2.
9. Anton Ewald - Begging
10. Felicia Olsson - Make me no 1
11. Joacim Cans - Annelie
12. Swedish Housewives - On top of the world
13. Erik Segerstedt & Tone Damli - Hello goodbye
14. Louise Hoffsten - Only the dead fish follow the stream
15. Rikard Wolff - En förlorad sommar
16. Sean Banan - Copacabanana
Semifinaali 3 - Skellefteå 16.2.
17. Eddie Razaz - Alibi
18. Elin Pettersson - Island
19. Ravaillacz - En riktig jävla schlager
20. Amanda Fondell - Dumb
21. Martin Rolinski - In and out of love
22. Caroline af Ugglas - Hon har inte
23. State of Drama - Falling
24. Janet Leon - Heartstrings
Semifinaali 4 - Malmö 23.2.
25. Army of Lovers - Rockin’ the ride
26. Lucia Pinera - Must be love
27. Robin Stjernberg - You
28. Sylvia Vrethammar - Trivialitet
29. Ralf Gyllenhammar - Bed on fire
30. Behrang Miri - Jalla dansa sawa
31. Terese Fredenwall - Breaking the silence
32. Ulrik Munther - Tell the world I’m here
---