Kevään ESC-pudotuspelissä tutustumme isäntäkaupungin metroon.
Pelin formaatti on perinteisehkö. Suosikkiäänestyksillä mennään. Päivän vähiten ääniä saanut (joillakin kierroksilla kaksi vähiten ääniä saanutta) jätetään asemalle. Sääntöihin sisältyy kuitenkin yksi merkittävä yllätys, josta tiedotetaan lauantaiaamuna. Matkaan lähdetään lauantai-iltana.
Pelimekanismi
Pelin ensimmäisinä yhdeksänä päivänä kilpailijat on jaettu semifinaalijaon mukaisesti kahteen erään, joita äänestetään omissa ketjuissaan. Big 5 -maat ja isäntämaa Ruotsi pääsevät suoraan finaalivaiheeseen.
Kaikki äänestykset ovat suosikkiäänestyksiä. Käytössä on päivittäin yhdestä kolmeen ketjuääntä.
Semifinaalivaiheessa kunkin päiväetapin voittaja pääsee suoraan finaalivaiheeseen ja kunkin päiväetapin häviäjä putoaa pelistä.
Finaalivaiheessa kunkin päiväetapin voittaja voittaa päiväksi koskemattomuuden (muutamaa viimeistä päivää lukuun ottamatta) ja kunkin päiväetapin häviäjä putoaa pelistä. Finaalivaiheen viitenä ensimmäisenä päivänä pudotetaan kaksi maata.
Aikataulu
Semifinaali 1 (Mörby centrum – Gamla stan)
02.–03.04. etappi 1: äänestyksessä 18 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
03.–04.04. etappi 2: äänestyksessä 16 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
04.–05.04. etappi 3: äänestyksessä 14 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
05.–06.04. etappi 4: äänestyksessä 12 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
06.–07.04. etappi 5: äänestyksessä 10 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittaja finaaliin, jumbo ulos
07.–08.04. etappi 6: äänestyksessä 8 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittaja finaaliin, jumbo ulos
08.–09.04. etappi 7: äänestyksessä 6 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittaja finaaliin, jumbo ulos
09.–10.04. etappi 8: äänestyksessä 4 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, top 3 finaaliin, jumbo ulos
Semifinaali 2 (Fruängen – Gamla stan)
02.–03.04. etappi 1: äänestyksessä 19 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
03.–04.04. etappi 2: äänestyksessä 17 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
04.–05.04. etappi 3: äänestyksessä 15 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
05.–06.04. etappi 4: äänestyksessä 13 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittaja finaaliin, jumbo ulos
06.–07.04. etappi 5: äänestyksessä 11 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittaja finaaliin, jumbo ulos
07.–08.04. etappi 6: äänestyksessä 9 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittaja finaaliin, jumbo ulos
08.–09.04. etappi 7: äänestyksessä 7 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittaja finaaliin, jumbo ulos
09.–10.04. etappi 8: äänestyksessä 5 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittaja finaaliin, jumbo ulos
10.–11.04. etappi 9: äänestyksessä 3 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, top 2 finaaliin, jumbo ulos
Finaali (Akalla – Globen)
11.–12.04. etappi 1: äänestyksessä 26 kappaletta, käytössä 3 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, btm 2 ulos
12.–13.04. etappi 2: äänestyksessä 23 kappaletta, käytössä 3 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, btm 2 ulos
13.–14.04. etappi 3: äänestyksessä 21 kappaletta, käytössä 3 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, btm 2 ulos
14.–15.04. etappi 4: äänestyksessä 19 kappaletta, käytössä 3 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, btm 2 ulos
15.–16.04. etappi 5: äänestyksessä 17 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, btm 2 ulos
16.–17.04. etappi 6: äänestyksessä 15 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
17.–18.04. etappi 7: äänestyksessä 14 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
18.–19.04. etappi 8: äänestyksessä 13 kappaletta, käytössä 2 ketjuääntä, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
19.–20.04. etappi 9: äänestyksessä 12 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
20.–21.04. etappi 10: äänestyksessä 11 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
21.–22.04. etappi 11: äänestyksessä 10 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
22.–23.04. etappi 12: äänestyksessä 9 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
23.–24.04. etappi 13: äänestyksessä 8 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
24.–25.04. etappi 14: äänestyksessä 7 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
25.–26.04. etappi 15: äänestyksessä 6 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
26.–27.04. etappi 16: äänestyksessä 5 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, voittajalle koskemattomuus, jumbo ulos
27.–28.04. etappi 17: äänestyksessä 4 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, jumbo ulos
28.–29.04. etappi 18: äänestyksessä 4 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, jumbo ulos
29.–30.04. etappi 19: äänestyksessä 3 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni, jumbo ulos
30.04.–01.05. etappi 20: äänestyksessä 2 kappaletta, käytössä 1 ketjuääni
Reittisuunnitelma
Semifinaali 1
02.04. Mörby centrum
03.04. Danderyds sjukhus
04.04. Bergshamra
05.04. Universitetet
06.04. Tekniska högskolan
07.04. Stadion
08.04. Östermalmstorg
09.04. T-centralen
10.04. Gamla stan
Semifinaali 2
02.04. Fruängen
03.04. Västertorp
04.04. Telefonplan
05.04. Midsommarkransen
06.04. Liljeholmen
07.04. Hornstull
08.04. Zinkensdamm
09.04. Mariatorget
10.04. Slussen
11.04. Gamla stan
Finaali
11.04. Akalla
12.04. Husby
13.04. Kista
14.04. Kymlinge
15.04. Hallonbergen
16.04. Näckrosen
17.04. Solna centrum
18.04. Västra skogen
19.04. Stadshagen
20.04. Fridhemsplan
21.04. S:t Eriksplan
22.04. Odenplan
23.04. Rådmansgatan
24.04. Hötorget
25.04. T-Centralen
26.04. Gamla stan
27.04. Slussen
28.04. Medborgarplatsen
29.04. Skanstull
30.04. Gullmarsplan
01.05. Globen
Tulokset kierroksittain
Alaindeksin luku tarkoittaa bonusääniä.
Koodi: Valitse kaikki
voi- etappi
maa tot 01₋ 02₋ 03₋ 04₋ 05₋ 06₋ 07₋ 08₋ 09₋ 10₋ 11₋ 12₋ 13₋ 14₋ 15₋ 16₋ 17₋ 18₋ 19₋ 20₋
_______________________________________________________________________________________
1. Tšekki 4 11₁ *₋ 9₋ 9₋ 7₋ 12₁ *₋ 10₋ 6₋ 7₂ 5₋ 6₋ 10₃ *₋ 11₋ 14₂ 18₁ 19₆ 22₁ 40₆
2. Venäjä 3 8₋ 9₋ 11₋ 12₋ 9₂ 7₋ 10₋ 9₋ 7₋ 8₁ 9₂ *₋ 9₋ 10₁ 14₂ *₋ 19₋ 20₋ 25₆ 34₆
3. Latvia 3 6₋ 7₋ 10₋ 12₂ 7₋ 11₂ 8₁ 12₃ 6₂ 6₋ 9₂ 8₋ 10₂ 12₃ *₋ 16₄ *₋ 22₅ 20₂
4. Itävalta 2 7₋ 10₋ 9₁ 9₋ 10₋ *₋ 9₋ 10₋ 6₁ 6₋ 7₁ 8₂ 7₋ 10₁ 13₂ 14₁ 20₆ 16₁
5. Kroatia 1 7₋ 9₁ 10₁ 10₁ 7₋ 12₁ 10₁ 10₋ 6₁ 9₁ *₋ 6₁ 10₁ 9₁ 12₋ 12₂ 15₁
6. Puola 1 11₋ 9₋ 11₋ 14₋ *₋ 10₋ 9₁ 8₋ 5₋ 7₋ 6₁ 7₋ 8₋ 9₁ 11₁ 12₋
7. Italia 2 6₋ 8₁ 12₂ *₋ 7₋ 8₋ 12₁ *₋ 6₋ 6₁ 7₁ 9₂ 10₂ 9₂ 10₋
8. Ranska 1 10₁ 10₋ 11₋ 13₋ 7₋ 9₁ 8₋ 12₂ 9₁ 8₋ 9₋ 11₂ *₋ 9₋
9. Ukraina 1 10₋ 9₋ 8₋ 9₋ 8₁ 10₁ 10₋ 10₁ 9₃ *₋ 8₁ 7₂ 7₋
10. Armenia 1 6₋ 10₃ 9₋ 12₂ 7₁ 9₁ 9₁ 12₃ *₋ 6₁ 8₂ 5₁
11. Unkari 6₋ 7₋ 9₋ 10₁ 7₋ 9₁ 10₋ 8₋ 5₁ 7₂ 5₋
12. Serbia 6₋ 7₋ 9₋ 10₂ 7₁ 8₋ 9₁ 9₁ 5₁ 4₋
13. Viro 6₋ 7₋ 10₁ 10₁ 7₁ 9₁ 8₋ 12₋ 5₋
14. Azerbaidžan 8₋ 6₋ 9₁ 10₋ 9₋ 8₁ 8₁ 8₋
15. Espanja 6₋ 9₁ 9₁ 10₁ 8₂ 8₁ 7₋
16. Ruotsi 1 8₋ 11₁ *₋ 9₋ 8₋ 6₋
17. Makedonia 6₋ 8₋ 8₋ 9₁ 6₋
18. Bulgaria 10₁ 7₋ 10₁ 9₋ 6₋
19. Georgia 9₋ 8₋ 8₋ 8₋
20. Islanti 9₋ 7₋ 8₋ 8₋
21. Liettua 7₁ 6₁ 8₋
22. Saksa 6₋ 7₋ 7₂
23. Kypros 7₁ 6₋
24. Tanska 7₁ 6₋
25. Norja 5₁
26. I-Britannia 4₋
TŠEKKI: Gabriela Gunčíková – I stand
VENÄJÄ: Sergey Lazarev – You are the only one
LATVIA: Justs – Heartbeat
4. ITÄVALTA: Zoë – Loin d'ici
5. KROATIA: Nina Kraljić – Lighthouse
6. PUOLA: Michał Szpak – Color of your life
7. ITALIA: Francesca Michielin – No degree of separation
8. RANSKA: Amir – J'ai cherché
9. UKRAINA: Jamala – 1944
10. ARMENIA: Iveta Mukuchyan – LoveWave
11. UNKARI: Freddie – Pioneer
12. SERBIA: ZAA Sanja Vučić – Goodbye (Shelter)
13. VIRO: Jüri Pootsmann – Play
14. AZERBAIDŽAN: Samra – Miracle
15. ESPANJA: Barei – Say yay!
16. RUOTSI: Frans – If I were sorry
17. MAKEDONIA: Kaliopi – Dona
18. BULGARIA: Poli Genova – If love was a crime
19. GEORGIA: Young Georgian Lolitaz – Midnight gold
20. ISLANTI: Greta Salóme – Hear them calling
21. LIETTUA: Donny Montell – I've been waiting for this night
22. SAKSA: Jamie-Lee Kriewitz – Ghost
23. KYPROS: Minus One – Alter ego
24. TANSKA: Lighthouse X – Soldiers of love
25. NORJA: Agnete – Icebreaker
26. ISO-BRITANNIA: Joe & Jake – You're not alone
27. SLOVENIA: ManuElla – Blue and red
28. ALANKOMAAT: Douwe Bob – Slow down
29. ISRAEL: Hovi Star – Made of stars
30. SUOMI: Sandhja – Sing it away
31. AUSTRALIA: Dami Im – Sound of silence
32. BOSNIA-H: Dalal & Deen ft. Ana & Jala – Ljubav je
33. SVEITSI: Rykka – The last of our kind
34. KREIKKA: Argo – Utopian land
35. BELGIA: Laura Tesoro – What's the pressure
36. SAN MARINO: Serhat – I didn't know
37. VALKO-VENÄJÄ: Ivan – Help you fly
38. MALTA: Ira Losco – Walk on water
39. IRLANTI: Nicky Byrne – Sunlight
40. MONTENEGRO: Highway – The real thing
41. ALBANIA: Eneda Tarifa – Fairytale
42. MOLDOVA: Lidia Isac – Falling stars
43. ROMANIA: Ovidiu Anton – Moment of silence