Unelmaviisut 2019
Unelmaviisut 2019
Tuttu formaatti aiemmilta vuosilta eli jos olisit saanut päättää, niin mitkä kappaleet olisivat tulleet valituiksi tämän vuoden karsinnoista sisäisesti valittujen kappaleiden rinnalle?
1. semifinaali
Australia: Kate Miller-Heidke – Zero gravity
Belgia: Eliot – Wake up
Georgia: Oto Nemsadze – Sul tsin iare
Islanti: Hatari – Hatrið mun sigra
Kreikka: Katerine Duska – Better love
Kypros: Tamta – Replay
Montenegro: D mol – Heaven
Portugali: Conan Osíris – Telemóveis
Puola: Tulia – Fire of love (Pali się)
San Marino: Serhat – Say na na na
Serbia: Nevena Božović – Kruna
Slovenia: Zala Kralj & Gašper Šantl – Sebi
Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman – Look away
Tšekki: Lake Malawi – Friend of a friend
Unkari: Joci Pápai – Az én apám
Valko-Venäjä: ZENA – Like it
Viro: Victor Crone – Storm
2. semifinaali
Alankomaat: Duncan Laurence – Arcade
Albania: Jonida Maliqi – Ktheju tokës
Armenia: Srbuk – Walking out
Azerbaidžan: Chingiz – Truth
Irlanti: Sarah McTernan – 22
Itävalta: PÆNDA – Limits
Kroatia: Roko – The dream
Latvia: Carousel – That night
Liettua: Jurij Veklenko – Run with the lions
Malta: Michela – Chameleon
Moldova: Anna Odobescu – Stay
Norja: KEiiNO – Spirit in the sky
Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska – Proud
Romania: Ester Peony – On a Sunday
Ruotsi: John Lundvik – Too late for love
Sveitsi: Luca Hänni – She got me
Tanska: Leonora – Love is forever
Venäjä: Sergey Lazarev – Scream
Finaali
Espanja: Miki – La venda
Iso-Britannia: Michael Rice – Bigger than us
Israel: Kobi Marimi – Home
Italia: Mahmood – Soldi
Ranska: Bilal Hassani – Roi
Saksa: S!sters – Sister
"Huonon maun taakse ei tässä syrjivässä räkälässä voi piiloutua." (nimierkki Requel)
Re: Unelmaviisut 2019
Taidan kylmästi kopioida perinteisen idean nimierkiltä ESC93 ja tekaisen 2019 vuoden unelmaviisuistani puntarin.
SERDUCHKAN UNELMAVIISUPUNTARI 2019
(4,5-5,0)
1. Slovenia: Kim - Rhythm Back to You (5,0)
2. Serbia: Lord - Radnički sin (5,0)
3. Kroatia: Roko - The Dream (5,0)
4. Moldova: Formația Lume - Ca Adriano Celenano (5,0)
5. Viro: xtra basic & Emily J - Hold Me Close (5,0)
6. Norja: KEiiNO - Spirit in the Sky (5,0)
7. Australia: Electric Fields - 2000 and Whatever (5,0)
8. Sveitsi: Luca Hänni - She Got Me (5,0)
9. Ruotsi: Bishara - On My Own (5,0)
10. Romania: The Four - Song of My Heart (5,0)
11. Malta: Michela - Chameleon (5,0)
12. Valko-Venäjä: Ellina Graypel - Happy Song (4,9)
13. Ranska: PhilipElise - Madame la paix (4,8)
14. Espanja: Miki & Natalia - Nadie se salva (4,8)
15. Italia: Loredana Bertè - Cosa ti aspetti da me (4,8)
16. Kypros: Tamta - Replay (4,8)
17. Tanska: Jasmin Gabay - Kiss Like This (4,7)
18. Saksa: Aly Ryan - Wear Your Love (4,7)
19. San Marino: Serhat - Say Na Na Na (4,7)
20. Islanti: Hatari - Hatrið mun sigra (4,6)
21. Tšekki: Lake Malawi - Friend of a Friend (4,6)
22. Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman - Release Me (4,5)
23. Iso-Britannia: Jordan Clarke - Freaks (4,5)
24. Unkari: Olivér Berkes - Világítótorony (4,5)
25. Liettua: Lukas Bartaška - River of Hope (4,5)
26. Azerbaidžan: Chingiz - Truth (4,5)
27. Portugali: Conan Osíris - Telemóveis (4,5)
28. Albania: Artemisa Mithi & Febi Shkurti - Dua ta besoj (4,5)
(3,5-4,4)
29. Montenegro: D mol - Heaven (4,0)
30. Puola: Tulia - Fire of Love (Pali się) (3,9)
31. Latvia: Carousel - That Night (3,8)
32. Belgia: Eliot - Wake Up (3,6)
33. Kreikka: Katerine Duska - Better Love (3,6)
34. Alankomaat: Duncan Laurence - Arcade (3,5)
(2,5-3,4)
35. Armenia: Srbuk - Walking Out (3,3)
36. Venäjä: Sergey Lazarev - Scream (3,1)
37. Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska - Proud (2,8)
38. Georgia: Giorgi Nakashidze - Sul tsin iare (2,8)
39. Israel: Kobi Marimi - Home (2,7)
40. Irlanti: Sarah McTernan - 22 (2,7)
(1,5-2,4)
41. Itävalta: Pænda - Limits (2,3)
(1,0-1,4)
Tää alkaa jo näyttää lähemmin joltain mun 2012 viisupuntariltani.
SERDUCHKAN UNELMAVIISUPUNTARI 2019
(4,5-5,0)
1. Slovenia: Kim - Rhythm Back to You (5,0)
2. Serbia: Lord - Radnički sin (5,0)
3. Kroatia: Roko - The Dream (5,0)
4. Moldova: Formația Lume - Ca Adriano Celenano (5,0)
5. Viro: xtra basic & Emily J - Hold Me Close (5,0)
6. Norja: KEiiNO - Spirit in the Sky (5,0)
7. Australia: Electric Fields - 2000 and Whatever (5,0)
8. Sveitsi: Luca Hänni - She Got Me (5,0)
9. Ruotsi: Bishara - On My Own (5,0)
10. Romania: The Four - Song of My Heart (5,0)
11. Malta: Michela - Chameleon (5,0)
12. Valko-Venäjä: Ellina Graypel - Happy Song (4,9)
13. Ranska: PhilipElise - Madame la paix (4,8)
14. Espanja: Miki & Natalia - Nadie se salva (4,8)
15. Italia: Loredana Bertè - Cosa ti aspetti da me (4,8)
16. Kypros: Tamta - Replay (4,8)
17. Tanska: Jasmin Gabay - Kiss Like This (4,7)
18. Saksa: Aly Ryan - Wear Your Love (4,7)
19. San Marino: Serhat - Say Na Na Na (4,7)
20. Islanti: Hatari - Hatrið mun sigra (4,6)
21. Tšekki: Lake Malawi - Friend of a Friend (4,6)
22. Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman - Release Me (4,5)
23. Iso-Britannia: Jordan Clarke - Freaks (4,5)
24. Unkari: Olivér Berkes - Világítótorony (4,5)
25. Liettua: Lukas Bartaška - River of Hope (4,5)
26. Azerbaidžan: Chingiz - Truth (4,5)
27. Portugali: Conan Osíris - Telemóveis (4,5)
28. Albania: Artemisa Mithi & Febi Shkurti - Dua ta besoj (4,5)
(3,5-4,4)
29. Montenegro: D mol - Heaven (4,0)
30. Puola: Tulia - Fire of Love (Pali się) (3,9)
31. Latvia: Carousel - That Night (3,8)
32. Belgia: Eliot - Wake Up (3,6)
33. Kreikka: Katerine Duska - Better Love (3,6)
34. Alankomaat: Duncan Laurence - Arcade (3,5)
(2,5-3,4)
35. Armenia: Srbuk - Walking Out (3,3)
36. Venäjä: Sergey Lazarev - Scream (3,1)
37. Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska - Proud (2,8)
38. Georgia: Giorgi Nakashidze - Sul tsin iare (2,8)
39. Israel: Kobi Marimi - Home (2,7)
40. Irlanti: Sarah McTernan - 22 (2,7)
(1,5-2,4)
41. Itävalta: Pænda - Limits (2,3)
(1,0-1,4)
Tää alkaa jo näyttää lähemmin joltain mun 2012 viisupuntariltani.
"Huonon maun taakse ei tässä syrjivässä räkälässä voi piiloutua." (nimierkki Requel)
- Renaissancefire
- Kanta-asiakas
- Viestit: 1134
- Liittynyt: 13 Maalis 2015, 15:14
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Unelmaviisut 2019
Joistain karsinnoista en ole kuullut kaikkia biisejä, kursivoin ne.
1. semifinaali
Australia: Kate Miller-Heidke – Zero gravity
Belgia: Eliot – Wake up
Georgia: Oto Nemsadze – Sul tsin iare
Islanti: Hatari – Hatrið mun sigra
Kreikka: Katerine Duska – Better love
Kypros: Tamta – Replay
Montenegro: Ivana Popović Martinović - Nevinost
Portugali: Ela Limão - Mais brilhante que mil sóis
Puola: Tulia – Fire of love (Pali się)
San Marino: Serhat – Say na na na
Serbia: Dunja Vujadinović - 7
Slovenia: Zala Kralj & Gašper Šantl – Sebi
Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman – Look away
Tšekki: Lake Malawi – Friend of a friend
Unkari: Joci Pápai – Az én apám
Valko-Venäjä: КейСи - No Love Lost
Viro: Grete Paia - Kui isegi kaotan
2. semifinaali
Alankomaat: Duncan Laurence – Arcade
Albania: Jonida Maliqi – Ktheju tokës
Armenia: Srbuk – Walking out
Azerbaidžan: Chingiz – Truth
Irlanti: Sarah McTernan – 22
Itävalta: PÆNDA – Limits
Kroatia: Roko – The dream
Latvia: Carousel – That night
Liettua: Jurij Veklenko – Run with the lions
Malta: Michela – Chameleon
Moldova: Anna Odobescu – Stay
Norja: Ingrid Berg Mehus - Feel
Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska – Proud
Romania: Ester Peony – On a Sunday
Ruotsi: Jon Henrik Fjällgren – Norrsken (Goeksegh)
Sveitsi: Luca Hänni – She got me
Tanska: Leonora – Love is forever
Venäjä: Sergey Lazarev – Scream
Finaali
Espanja: Julia - Que quieres que haga
Iso-Britannia: Michael Rice – Bigger than us
Israel: Kobi Marimi – Home
Italia: Ultimo - I tuoi particolari
Ranska: LAUTNER - J'ai pas le temps
Saksa: Makeda - The Day I Loved You Most
1. semifinaali
Australia: Kate Miller-Heidke – Zero gravity
Belgia: Eliot – Wake up
Georgia: Oto Nemsadze – Sul tsin iare
Islanti: Hatari – Hatrið mun sigra
Kreikka: Katerine Duska – Better love
Kypros: Tamta – Replay
Montenegro: Ivana Popović Martinović - Nevinost
Portugali: Ela Limão - Mais brilhante que mil sóis
Puola: Tulia – Fire of love (Pali się)
San Marino: Serhat – Say na na na
Serbia: Dunja Vujadinović - 7
Slovenia: Zala Kralj & Gašper Šantl – Sebi
Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman – Look away
Tšekki: Lake Malawi – Friend of a friend
Unkari: Joci Pápai – Az én apám
Valko-Venäjä: КейСи - No Love Lost
Viro: Grete Paia - Kui isegi kaotan
2. semifinaali
Alankomaat: Duncan Laurence – Arcade
Albania: Jonida Maliqi – Ktheju tokës
Armenia: Srbuk – Walking out
Azerbaidžan: Chingiz – Truth
Irlanti: Sarah McTernan – 22
Itävalta: PÆNDA – Limits
Kroatia: Roko – The dream
Latvia: Carousel – That night
Liettua: Jurij Veklenko – Run with the lions
Malta: Michela – Chameleon
Moldova: Anna Odobescu – Stay
Norja: Ingrid Berg Mehus - Feel
Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska – Proud
Romania: Ester Peony – On a Sunday
Ruotsi: Jon Henrik Fjällgren – Norrsken (Goeksegh)
Sveitsi: Luca Hänni – She got me
Tanska: Leonora – Love is forever
Venäjä: Sergey Lazarev – Scream
Finaali
Espanja: Julia - Que quieres que haga
Iso-Britannia: Michael Rice – Bigger than us
Israel: Kobi Marimi – Home
Italia: Ultimo - I tuoi particolari
Ranska: LAUTNER - J'ai pas le temps
Saksa: Makeda - The Day I Loved You Most
E guardavo il mondo da una porta mai completamente aperta
-
- Kanta-asiakas
- Viestit: 3458
- Liittynyt: 29 Loka 2018, 15:24
Re: Unelmaviisut 2019
Oikea valinta
Väärä valinta mutta valittu viisu on melkein yhtä hyvä
Väärä valinta
Oikeusmurha
Sisäinen valinta
1. Semifinaali
Australia: Electric Fields- 2000 and Whatever
Belgia: Eliot- Wake Up
Georgia: Liza Kalandadze- Sevdisperi zvga
Islanti: Hatari- Hatrið mun sigra
Kreikka: Katerine Duska- Better Love
Kypros: Tamta- Replay
Montenegro: D mol- Heaven
Portugali: Surma- Pugna
Puola: Tulia- Pali się (Fire of Love)
San Marino: Serhat- Say Na Na Na
Serbia: Lord- Radnicki sin
Slovenia: Zala Kralj & Gašper Šantl- Sebi
Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman- Look Away
Tšekki: Barbora Mochowa- True Colors
Unkari: yesyes- Incomplete
Valko-Venäjä: Michael Soul- Humanize
Viro: Victor Crone- Storm
2. Semifinaali
Alankomaat: Duncan Laurence- Arcade
Albania: Aurel Thellimi- Te Dua Ty
Armenia: Srbuk- Walking Out
Azerbaidžan: Chingiz- Truth
Irlanti: Sarah McTernan- 22
Itävalta: PÆNDA- Limits
Kroatia: Roko- The Dream
Latvia: Adriana Miglāne- Scared Of Love
Liettua: Monika Marija- Criminal
Malta: Michaela- Chamaleon
Moldova: Vera Turcanu- Cold
Norja: KEiiNO- Spirit In The Sky
Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska- Proud
Romania: Laura Bretan- Dear Father
Ruotsi: Hanna Ferm & LIAMOO- Hold
Sveitsi: Luca Hänni- She Got Me
Tanska: Julie & Nina- League Of Light
Venäjä: Sergey Lazarev- Scream
Finaali
Espanja: Miki- La Venda
Iso-Britannia: Holly Tandy- Bigger Than Us
Israel: Kobi Marimi- Home
Italia: Mahmood- Soldi
Ranska: Lautner- J’ai pas le temps
Saksa: Aly Ryan- Wear Your Love
Pöllin Serduchkalta ton puntari idean. Joten tässä tulee mun puntari
01- Duncan Laurence- Arcade (5,0)
02- KEiiNO- Spirit In The Sky (5,0)
03- Laura Bretan- Dear Father (5,0)
04- Aly Ryan- Wear Your Love (5,0)
05- Luca Hänni- She Got Me (5,0)
06- Hanna Ferm & LIAMOO- Hold You (5,0)
07- Zala Kralj & Gašper Šantl- Sebi (5,0)
08- Michaela- Chamaleon (5,0)
09- Victor Crone- Storm (5,0)
10- Monika Marija- Criminal (5,0)
11- Kate Miller-Heidke- Zero Gravity (5,0)
12- Srbuk- Walking Out (5,0)
13- Julie & Nina- League Of Light (4,9)
14- Mahmood- Soldi (4,9)
15- yesyes- Incomplete (4,9)
16- Katerine Duska- Better Love (4,9)
17- Hatari- Hatrið mun sigra (4,8)
18- Miki- La Venda (4,7)
19- D mol- Heaven (4,7)
20- Serhat- Say na na na (4,7)
21- Sergey Lazarev- Scream (4,7)
22- Tamta- Replay (4,7)
23- Aurel Thellimi- Te Dua Ty (4,6)
24- Darude feat. Sebastian Rejman- Look Away (4,4)
25- Lautner- J’ai pas le temps (4,3)
26- Michael Soul- Humanize (4,2)
27- Chingiz- Truth (4,2)
28- Adriana Miglāne- Scared Of Love (4,2)
29- Barbora Mochowa- True Colors (4,1)
30- Eliot- Wake Up (4,1)
31- Holly Tandy- Bigger Than Us (4,0)
32- Tamara Todevska- Proud (3,9)
33- Roko- The Dream (3,9)
34- Lord- Radnicki sin (3,8)
35- Vera Turcanu- Cold (3,7)
36- PÆNDA- Limits (3,2)
37- Surma- Pugna (3,2)
38- Liza Kalandadze- Sevdisperi zvga (2,8)
39- Sarah McTernan- 22 (2,3)
40- Kobi Marimi- Home (2,0)
41- Tulia- Pali Się (Fire Of Love) (0,6)
Väärä valinta mutta valittu viisu on melkein yhtä hyvä
Väärä valinta
Oikeusmurha
Sisäinen valinta
1. Semifinaali
Australia: Electric Fields- 2000 and Whatever
Belgia: Eliot- Wake Up
Georgia: Liza Kalandadze- Sevdisperi zvga
Islanti: Hatari- Hatrið mun sigra
Kreikka: Katerine Duska- Better Love
Kypros: Tamta- Replay
Montenegro: D mol- Heaven
Portugali: Surma- Pugna
Puola: Tulia- Pali się (Fire of Love)
San Marino: Serhat- Say Na Na Na
Serbia: Lord- Radnicki sin
Slovenia: Zala Kralj & Gašper Šantl- Sebi
Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman- Look Away
Tšekki: Barbora Mochowa- True Colors
Unkari: yesyes- Incomplete
Valko-Venäjä: Michael Soul- Humanize
Viro: Victor Crone- Storm
2. Semifinaali
Alankomaat: Duncan Laurence- Arcade
Albania: Aurel Thellimi- Te Dua Ty
Armenia: Srbuk- Walking Out
Azerbaidžan: Chingiz- Truth
Irlanti: Sarah McTernan- 22
Itävalta: PÆNDA- Limits
Kroatia: Roko- The Dream
Latvia: Adriana Miglāne- Scared Of Love
Liettua: Monika Marija- Criminal
Malta: Michaela- Chamaleon
Moldova: Vera Turcanu- Cold
Norja: KEiiNO- Spirit In The Sky
Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska- Proud
Romania: Laura Bretan- Dear Father
Ruotsi: Hanna Ferm & LIAMOO- Hold
Sveitsi: Luca Hänni- She Got Me
Tanska: Julie & Nina- League Of Light
Venäjä: Sergey Lazarev- Scream
Finaali
Espanja: Miki- La Venda
Iso-Britannia: Holly Tandy- Bigger Than Us
Israel: Kobi Marimi- Home
Italia: Mahmood- Soldi
Ranska: Lautner- J’ai pas le temps
Saksa: Aly Ryan- Wear Your Love
Pöllin Serduchkalta ton puntari idean. Joten tässä tulee mun puntari
01- Duncan Laurence- Arcade (5,0)
02- KEiiNO- Spirit In The Sky (5,0)
03- Laura Bretan- Dear Father (5,0)
04- Aly Ryan- Wear Your Love (5,0)
05- Luca Hänni- She Got Me (5,0)
06- Hanna Ferm & LIAMOO- Hold You (5,0)
07- Zala Kralj & Gašper Šantl- Sebi (5,0)
08- Michaela- Chamaleon (5,0)
09- Victor Crone- Storm (5,0)
10- Monika Marija- Criminal (5,0)
11- Kate Miller-Heidke- Zero Gravity (5,0)
12- Srbuk- Walking Out (5,0)
13- Julie & Nina- League Of Light (4,9)
14- Mahmood- Soldi (4,9)
15- yesyes- Incomplete (4,9)
16- Katerine Duska- Better Love (4,9)
17- Hatari- Hatrið mun sigra (4,8)
18- Miki- La Venda (4,7)
19- D mol- Heaven (4,7)
20- Serhat- Say na na na (4,7)
21- Sergey Lazarev- Scream (4,7)
22- Tamta- Replay (4,7)
23- Aurel Thellimi- Te Dua Ty (4,6)
24- Darude feat. Sebastian Rejman- Look Away (4,4)
25- Lautner- J’ai pas le temps (4,3)
26- Michael Soul- Humanize (4,2)
27- Chingiz- Truth (4,2)
28- Adriana Miglāne- Scared Of Love (4,2)
29- Barbora Mochowa- True Colors (4,1)
30- Eliot- Wake Up (4,1)
31- Holly Tandy- Bigger Than Us (4,0)
32- Tamara Todevska- Proud (3,9)
33- Roko- The Dream (3,9)
34- Lord- Radnicki sin (3,8)
35- Vera Turcanu- Cold (3,7)
36- PÆNDA- Limits (3,2)
37- Surma- Pugna (3,2)
38- Liza Kalandadze- Sevdisperi zvga (2,8)
39- Sarah McTernan- 22 (2,3)
40- Kobi Marimi- Home (2,0)
41- Tulia- Pali Się (Fire Of Love) (0,6)
Viimeksi muokannut Viisuilija_110, 03 Touko 2019, 13:09. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Fuck the EBU
Re: Unelmaviisut 2019
Sisäinen valinta • Oikea valinta • Väärä valinta • Neutraali valinta/en seurannut
1. semifinaali
Australia: Electric Fields – 2000 and Whatever
Belgia: Eliot – Wake Up
Georgia: Oto Nemsadze – Sul tsin iare
Islanti: Tara Mobee – Fighting for Love
Kreikka: Katerine Duska – Better Love
Kypros: Tamta – Replay
Montenegro: Andrea Demirović – Ja sam ti san
Portugali: Filipe Keil – Hoje
Puola: Tulia – Fire of Love (Pali się)
San Marino: Serhat – Say Na Na Na
Serbia: Lord – Radnički sin
Slovenia: Kim – Rhythm Back to You
Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman – Superman
Tšekki: Lake Malawi – Friend of a Friend
Unkari: Bence Vavra – Szótlanság
Valko-Venäjä: ZENA – Like It
Viro: Victor Crone – Storm
2. semifinaali
Alankomaat: Duncan Laurence – Arcade
Albania: Soni Malaj - Më e fortë
Armenia: Srbuk – Walking Out
Azerbaidžan: Chingiz – Truth
Irlanti: Sarah McTernan – 22
Itävalta: PÆNDA – Limits
Kroatia: Roko – The Dream
Latvia: Double Faced Eels – Fire
Liettua: Paola Hart – I'll Be Alright
Malta: Michela – Chameleon
Moldova: Anna Odobescu – Stay
Norja: KEiiNO – Spirit in the Sky
Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska – Proud
Romania: Bella Santiago – Army of Love
Ruotsi: Hanna Ferm & LIAMOO – Hold You
Sveitsi: Luca Hänni – She Got Me
Tanska: Julie & Nina – League of Light
Venäjä: Sergey Lazarev – Scream
Finaali
Espanja: Miki – La venda
Iso-Britannia: Michael Rice – Bigger Than Us
Israel: Kobi Marimi – Home
Italia: Irama – La ragazza col cuore di latta
Ranska: Naestro - Le brasier
Saksa: Aly Ryan – Wear Your Love
Ja minäkin voisin puntarin vääntää:
*****
01. Hanna Ferm & LIAMOO – Hold You
02. Luca Hänni – She Got Me
03. KEiiNO – Spirit in the Sky
04. Miki – La venda
05. Duncan Laurence – Arcade
06. Sergey Lazarev – Scream
07. Bence Vavra – Szótlanság
08. Aly Ryan – Wear Your Love
09. Eliot – Wake Up
10. Electric Fields – 2000 and Whatever
11. Darude feat. Sebastian Rejman – Superman
12. Victor Crone – Storm
13. Chingiz – Truth
14. Filipe Keil – Hoje
15. Irama – La ragazza col cuore di latta
16. Tamta – Replay
****
17. Soni Malaj – Më e fortë
18. Bella Santiago – Army of Love
19. Naestro – Le brasier
20. Michela – Chameleon
21. Kim – Rhythm Back to You
22. Lord – Radnički sin
23. Julie & Nina – League of Light
24. ZENA – Like It
25. Roko – The Dream
26. Paola Hart – I'll Be Alright
27. Serhat – Say Na Na Na
28. Andrea Demirović – Ja sam ti san
29. Anna Odobescu – Stay
30. Sarah McTernan – 22
31. PÆNDA – Limits
32. Tamara Todevska – Proud
33. Katerine Duska – Better Love
34. Srbuk – Walking Out
***
35. Tara Mobee – Fighting for Love
36. Double Faced Eels – Fire
37. Michael Rice – Bigger Than Us
**
38. Oto Nemsadze – Sul tsin iare
39. Lake Malawi – Friend of a Friend
40. Kobi Marimi – Home
41. Tulia – Pali się (Fire of Love)
1. semifinaali
Australia: Electric Fields – 2000 and Whatever
Belgia: Eliot – Wake Up
Georgia: Oto Nemsadze – Sul tsin iare
Islanti: Tara Mobee – Fighting for Love
Kreikka: Katerine Duska – Better Love
Kypros: Tamta – Replay
Montenegro: Andrea Demirović – Ja sam ti san
Portugali: Filipe Keil – Hoje
Puola: Tulia – Fire of Love (Pali się)
San Marino: Serhat – Say Na Na Na
Serbia: Lord – Radnički sin
Slovenia: Kim – Rhythm Back to You
Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman – Superman
Tšekki: Lake Malawi – Friend of a Friend
Unkari: Bence Vavra – Szótlanság
Valko-Venäjä: ZENA – Like It
Viro: Victor Crone – Storm
2. semifinaali
Alankomaat: Duncan Laurence – Arcade
Albania: Soni Malaj - Më e fortë
Armenia: Srbuk – Walking Out
Azerbaidžan: Chingiz – Truth
Irlanti: Sarah McTernan – 22
Itävalta: PÆNDA – Limits
Kroatia: Roko – The Dream
Latvia: Double Faced Eels – Fire
Liettua: Paola Hart – I'll Be Alright
Malta: Michela – Chameleon
Moldova: Anna Odobescu – Stay
Norja: KEiiNO – Spirit in the Sky
Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska – Proud
Romania: Bella Santiago – Army of Love
Ruotsi: Hanna Ferm & LIAMOO – Hold You
Sveitsi: Luca Hänni – She Got Me
Tanska: Julie & Nina – League of Light
Venäjä: Sergey Lazarev – Scream
Finaali
Espanja: Miki – La venda
Iso-Britannia: Michael Rice – Bigger Than Us
Israel: Kobi Marimi – Home
Italia: Irama – La ragazza col cuore di latta
Ranska: Naestro - Le brasier
Saksa: Aly Ryan – Wear Your Love
Ja minäkin voisin puntarin vääntää:
*****
01. Hanna Ferm & LIAMOO – Hold You
02. Luca Hänni – She Got Me
03. KEiiNO – Spirit in the Sky
04. Miki – La venda
05. Duncan Laurence – Arcade
06. Sergey Lazarev – Scream
07. Bence Vavra – Szótlanság
08. Aly Ryan – Wear Your Love
09. Eliot – Wake Up
10. Electric Fields – 2000 and Whatever
11. Darude feat. Sebastian Rejman – Superman
12. Victor Crone – Storm
13. Chingiz – Truth
14. Filipe Keil – Hoje
15. Irama – La ragazza col cuore di latta
16. Tamta – Replay
****
17. Soni Malaj – Më e fortë
18. Bella Santiago – Army of Love
19. Naestro – Le brasier
20. Michela – Chameleon
21. Kim – Rhythm Back to You
22. Lord – Radnički sin
23. Julie & Nina – League of Light
24. ZENA – Like It
25. Roko – The Dream
26. Paola Hart – I'll Be Alright
27. Serhat – Say Na Na Na
28. Andrea Demirović – Ja sam ti san
29. Anna Odobescu – Stay
30. Sarah McTernan – 22
31. PÆNDA – Limits
32. Tamara Todevska – Proud
33. Katerine Duska – Better Love
34. Srbuk – Walking Out
***
35. Tara Mobee – Fighting for Love
36. Double Faced Eels – Fire
37. Michael Rice – Bigger Than Us
**
38. Oto Nemsadze – Sul tsin iare
39. Lake Malawi – Friend of a Friend
40. Kobi Marimi – Home
41. Tulia – Pali się (Fire of Love)
I will take the fight, I will stay up all night
I'm not running away
Mun jearán áddjás
Chain me to the wall, they cannot break us all
I'm not running away
I'm not running away
Mun jearán áddjás
Chain me to the wall, they cannot break us all
I'm not running away
Re: Unelmaviisut 2019
Tervetuloa antsan unelmaviisuihin 2019!
Päivitetty top-30:
1. Alankomaat: Duncan Laurence - Arcade
2. Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska - Proud
3. Sveitsi: Luca Hänni - She Got Me
4. Albania: Jonida Maliqi - Ktheju tokës
5. Aly Ryan - Wear your love
6. MARUV - Siren Song
7. Loredana Bertè - Cosa ti aspetti da me
8. Hanna Ferm & LIAMOO - Hold you
9. Kypros: Tamta - Replay
10. Norja: KEiiNO - Spirit in the Sky
11. Armenia: Srbuk - Walking Out
12. Sheppard - On my way
13. Ivana Vladović & Wonder Strings - Moja bol
14. Valko-Venäjä: ZENA - Like It
15. San Marino: Serhat - Say Na Na Na
16. Marilia - Todo bien
17. Malta: Michela - Chameleon
18. Kroatia: Roko - The Dream
19. Venäjä: Sergey Lazarev - Scream
20. Suomi: Darude ft. Sebastian Rejman - Look Away
21. Portugali: Conan Osíris - Telemóveis
22. Hera Björk: Moving on
23. Israel: Kobi Marimi - Home
24. Moldova: Anna Odobescu - Stay
25. Slovenia: Zala Kralj & Gašper Šantl - Sebi
26. Belgia: Eliot - Wake Up
27. Georgia: Oto Nemsadze - Keep on Going
28. Viro: Victor Crone - Storm
29. Markus Riva - You make me so crazy
30. yesyes - Incomplete
Päivitetty top-30:
1. Alankomaat: Duncan Laurence - Arcade
2. Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska - Proud
3. Sveitsi: Luca Hänni - She Got Me
4. Albania: Jonida Maliqi - Ktheju tokës
5. Aly Ryan - Wear your love
6. MARUV - Siren Song
7. Loredana Bertè - Cosa ti aspetti da me
8. Hanna Ferm & LIAMOO - Hold you
9. Kypros: Tamta - Replay
10. Norja: KEiiNO - Spirit in the Sky
11. Armenia: Srbuk - Walking Out
12. Sheppard - On my way
13. Ivana Vladović & Wonder Strings - Moja bol
14. Valko-Venäjä: ZENA - Like It
15. San Marino: Serhat - Say Na Na Na
16. Marilia - Todo bien
17. Malta: Michela - Chameleon
18. Kroatia: Roko - The Dream
19. Venäjä: Sergey Lazarev - Scream
20. Suomi: Darude ft. Sebastian Rejman - Look Away
21. Portugali: Conan Osíris - Telemóveis
22. Hera Björk: Moving on
23. Israel: Kobi Marimi - Home
24. Moldova: Anna Odobescu - Stay
25. Slovenia: Zala Kralj & Gašper Šantl - Sebi
26. Belgia: Eliot - Wake Up
27. Georgia: Oto Nemsadze - Keep on Going
28. Viro: Victor Crone - Storm
29. Markus Riva - You make me so crazy
30. yesyes - Incomplete
Viimeksi muokannut antsa798, 31 Joulu 2019, 17:28. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
We're like fire and gasoline
Come and light it up with me
So high on adrenaline
You're my adrenalina
Come and light it up with me
So high on adrenaline
You're my adrenalina
Re: Unelmaviisut 2019
Väärä valinta
Sisäinen valinta
Oikea valinta
1.semifinaali (puntari)
1. Islanti: Hatari – Hatrið mun sigra
2. Australia: Electric Fields - 2000 and Whatever
3. Slovenia: Raiven - Kaos
4. Kypros: Tamta – Replay
5. Portugali: Conan Osíris – Telemóveis
6. Viro: Stefan - Without You
7. Tšekki: Pam Rabbit - Easy to Believe
8. Valko-Venäjä: ZENA – Like it
9. Belgia: Eliot – Wake up
10. Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman – Superman
11. Serbia: Dženan Lončarević - Nema suza
12. Unkari: Joci Pápai – Az én apám
13. Puola: Tulia – Fire of love (Pali się)
14. San Marino: Serhat – Say na na na
15. Montenegro: Andrea Demirović - Ja sam ti san
16. Kreikka: Katerine Duska – Better love
17. Georgia: Oto Nemsadze – Sul tsin iare
2.semifinaali (puntari)
1. Sveitsi: Luca Hänni – She got me
2. Malta: Michela – Chameleon
3. Ruotsi: Oscar Enestad – I Love It
4. Romania: Bella Santiago - Army of Love
5. Alankomaat: Duncan Laurence – Arcade
6. Latvia: Edgars Kreilis - Cherry Absinthe
7. Norja: KEiiNO – Spirit in the sky
8. Albania: Jonida Maliqi – Ktheju tokës
9. Azerbaidžan: Chingiz – Truth
10. Tanska: Leonora – Love is forever
11. Venäjä: Sergey Lazarev – Scream
12. Armenia: Srbuk – Walking out
13. Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska – Proud
14. Moldova: Anna Odobescu – Stay
15. Kroatia: Roko – The dream
16. Irlanti: Sarah McTernan – 22
17. Itävalta: PÆNDA – Limits
18. Liettua: Monika Marija – Criminal
Suorat finalistit (puntari)
1. Saksa: Aly Ryan - Wear Your Love
2. Italia: Mahmood – Soldi
3. Ranska: Seemone - Tous les deux
4. Espanja: María - Muérdeme
5. Israel: Kobi Marimi – Home
6. Iso-Britannia: Kerrie-Anne - Sweet Lies
Sisäinen valinta
Oikea valinta
1.semifinaali (puntari)
1. Islanti: Hatari – Hatrið mun sigra
2. Australia: Electric Fields - 2000 and Whatever
3. Slovenia: Raiven - Kaos
4. Kypros: Tamta – Replay
5. Portugali: Conan Osíris – Telemóveis
6. Viro: Stefan - Without You
7. Tšekki: Pam Rabbit - Easy to Believe
8. Valko-Venäjä: ZENA – Like it
9. Belgia: Eliot – Wake up
10. Suomi: Darude feat. Sebastian Rejman – Superman
11. Serbia: Dženan Lončarević - Nema suza
12. Unkari: Joci Pápai – Az én apám
13. Puola: Tulia – Fire of love (Pali się)
14. San Marino: Serhat – Say na na na
15. Montenegro: Andrea Demirović - Ja sam ti san
16. Kreikka: Katerine Duska – Better love
17. Georgia: Oto Nemsadze – Sul tsin iare
2.semifinaali (puntari)
1. Sveitsi: Luca Hänni – She got me
2. Malta: Michela – Chameleon
3. Ruotsi: Oscar Enestad – I Love It
4. Romania: Bella Santiago - Army of Love
5. Alankomaat: Duncan Laurence – Arcade
6. Latvia: Edgars Kreilis - Cherry Absinthe
7. Norja: KEiiNO – Spirit in the sky
8. Albania: Jonida Maliqi – Ktheju tokës
9. Azerbaidžan: Chingiz – Truth
10. Tanska: Leonora – Love is forever
11. Venäjä: Sergey Lazarev – Scream
12. Armenia: Srbuk – Walking out
13. Pohjois-Makedonia: Tamara Todevska – Proud
14. Moldova: Anna Odobescu – Stay
15. Kroatia: Roko – The dream
16. Irlanti: Sarah McTernan – 22
17. Itävalta: PÆNDA – Limits
18. Liettua: Monika Marija – Criminal
Suorat finalistit (puntari)
1. Saksa: Aly Ryan - Wear Your Love
2. Italia: Mahmood – Soldi
3. Ranska: Seemone - Tous les deux
4. Espanja: María - Muérdeme
5. Israel: Kobi Marimi – Home
6. Iso-Britannia: Kerrie-Anne - Sweet Lies
"It Has Always Been Now Or Never.
The Decision Has Got To Be Made"
Melovin - Under The Ladder
The Decision Has Got To Be Made"
Melovin - Under The Ladder
Re: Unelmaviisut 2019
Jäi aikoinaan ne parhaat viisutyrkyt kasaamatta enkä nyt todellakaan ehdi päivittämään sitä joten tässä ulkomuistista sellaiset jotka olisin halunnut nähdä mieluummin lavalla verrattuna siihen varsinaiseen edustusbiisiin:
1. asteen rikos: hyvä edustusbiisi valittiin joka tapauksessa
Norja: Anna-Lisa Kumoji - Holla
Ruotsi: Lina Hedlund – Victorious
Espanja: Noelia Franco - Hoy Vuelvo A Reír Otra Vez
2. asteen rikos: maa lähetti mieluummin keskinkertaisuutta kuin kultaa
Montenegro: Andrea Demirović - Ja sam ti san
Slovenia: Raiven - Kaos
Albania: Soni Malaj - Më e fortë
Liettua: Monika Marija - Criminal
Romania: Laura Bretan - Dear Father
Italia: Nek - Mi farò trovare pronto
Ranska: The Divaz - La voix d'Aretha
3. asteen rikos: maa halusi jostain syystä lähettää trollivalinnan viisuihin
Islanti: Hera Björk - Moving on
Portugali: NBC - Igual a Ti
Tsekki: Hana Barbara - Poslední slova tobě
Unkari: DENIZ - Ide várnak vissza
Latvia: Līga Rīdere – “Būšu tepat
Tanska: Jasmin Gabay - Kiss Like This
Muut valitsivat oikein/minulta ei kysytty eli valinta oli suora.
1. asteen rikos: hyvä edustusbiisi valittiin joka tapauksessa
Norja: Anna-Lisa Kumoji - Holla
Ruotsi: Lina Hedlund – Victorious
Espanja: Noelia Franco - Hoy Vuelvo A Reír Otra Vez
2. asteen rikos: maa lähetti mieluummin keskinkertaisuutta kuin kultaa
Montenegro: Andrea Demirović - Ja sam ti san
Slovenia: Raiven - Kaos
Albania: Soni Malaj - Më e fortë
Liettua: Monika Marija - Criminal
Romania: Laura Bretan - Dear Father
Italia: Nek - Mi farò trovare pronto
Ranska: The Divaz - La voix d'Aretha
3. asteen rikos: maa halusi jostain syystä lähettää trollivalinnan viisuihin
Islanti: Hera Björk - Moving on
Portugali: NBC - Igual a Ti
Tsekki: Hana Barbara - Poslední slova tobě
Unkari: DENIZ - Ide várnak vissza
Latvia: Līga Rīdere – “Būšu tepat
Tanska: Jasmin Gabay - Kiss Like This
Muut valitsivat oikein/minulta ei kysytty eli valinta oli suora.
DöNT jy KNooYH???????
THat JY GÄT mIiiIIih??????????
That jy GÄT MiIIii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Je Miii mIi mIIi EeeeHH???????!?!?!?!?!?
THat JY GÄT mIiiIIih??????????
That jy GÄT MiIIii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Je Miii mIi mIIi EeeeHH???????!?!?!?!?!?