2011: Odyssee im Weltraum
20.3.–29.4.
Viisukuppilan pudotuspeli
"Irgendwo in Zeit und Raum
Muss es ferne Welten geben
Unberührt und schön und doch erfüllt mit Leben"
Hyvät matkustajat! Tervetuloa huikeaan avaruusseikkailuun. Tänä keväänä kierrämme hallitsevan viisuvoittajan hengessä läpi aurinkokuntamme luonnollisia satelliitteja. Matkaan lähtee 43 rohkeaa kilpailijaa, Maahan palaa vain yksi. Muu kosminen huonoilu hylätään avaruusjätteenä ulkoplaneettoja kiertäville radoille.
Pudotuspeli on saanut nimensä Saksan vuoden 1993 edustuskappaleesta ja alaotsikkonsa Stanley Kubrickin klassikkoelokuvasta.
"Like a satellite, I'm in orbit all the way around you"
Ensimmäisen kierroksen lohkosijoittelu määräytyy tänään 15.3. arvottavan euroviisufinaalin äänestysjärjestyksen perusteella. Muilla kierroksilla lohkosijoittelu määräytyy edellisen kierroksen kokonaisrankingin mukaan myöhemmin tarkemmin selostettavalla tavalla.
Kierros I-a: (Saturnuksen kuut)
- Kolmetoista lohkoa, 39 kappaletta
- Lohkovoittajat ja 11 parasta kakkosta suoraan kierrokselle II
- Kaksi heikointa lohkokakkosta kierrokselle I-b
20.–21.3. Lohko A (Titan): 1. Irlanti (44 %), 2. Valko-Venäjä (32 %), 3. Saksa (24 %)
21.–22.3. Lohko B (Janus): 1. Kypros (41 %), 2. Ukraina (32 %), 3. Venäjä (27 %)
22.–23.3. Lohko C (Mimas): 1. Ranska (61 %), 2. Azerbaidžan (27 %), 3. Alankomaat (12 %)
23.–24.3. Lohko D (Rhea): 1. Ruotsi (61 %), 2. Norja (25 %), 3. Armenia (14 %)
24.–25.3. Lohko E (Iapetus): 1. Bosnia-H. (56 %), 2. Tanska (23 %), 3. Sveitsi (21 %)
25.–26.3. Lohko F (Phoebe): 1. Espanja (37 %), 2. Kreikka (35 %), 3. Malta (28 %)
26.–27.3. Lohko G (Dione): 1. Georgia (45 %), 2. Slovakia (39 %), 3. Portugali (16 %)
27.–28.3. Lohko H (Pandora): 1. Puola (68 %), 2. Belgia (17 %), 3. Bulgaria (15 %)
28.–29.3. Lohko I (Helene): 1. Israel (50 %), 2. Islanti (26 %), 3. Makedonia (24 %)
29.–30.3. Lohko J (Enceladus): 1. Unkari (57 %), 2. Latvia (34 %), 3. Liettua (9 %)
30.–31.3. Lohko K (Hyperion): 1. Iso-Britannia (55 %), 2. Albania (27 %), 3. Itävalta (18 %)
31.3.–1.4. Lohko L (Epimetheus): 1. Slovenia (47 %), 2. Romania (30 %), 3. Italia (23 %)
1.–2.4. Lohko M (Siarnaq): 1. Suomi (44 %), 2. Turkki (38 %), 3. Moldova (17 %)
Kierros I-b: (Saturnuksen kuut)
- Kaksi lohkoa, 6 kappaletta
- Lohkovoittajat ja paras kakkonen kierrokselle II
2.–3.4. Lohko N (Prometheus): 1. Viro (54 %), 2. Tanska (26%), 3. Serbia (20 %)
3.–4.4. Lohko O (Tethys): 1. Kroatia (52 %), 2. Belgia (25 %), 3. San Marino (22 %)
Kierros II: (Uranuksen kuut)
- Yhdeksän lohkoa, 27 kappaletta
- Lohkovoittajat ja kakkoset jatkoon
4.–5.4. Lohko P (Miranda): 1. Viro (50 %), 2. Suomi (40 %), 3. Islanti (10 %)
5.–6.4. Lohko Q (Portia): 1. Puola (35 %), 2. Kreikka (32 %), 3. Latvia (32 %)
6.–7.4. Lohko R (Titania): 1. Ranska (48 %), 2. Valko-Venäjä (27 %), 3. Turkki (25 %)
7.–8.4. Lohko S (Ariel): 1. Norja (43 %), 2. Kroatia (32 %), 3. Georgia (25 %)
8.–9.4. Lohko T (Oberon): 1. Iso-Britannia (54 %), 2. Azerbaidžan (27 %), 3. Irlanti (20 %)
9.–10.4. Lohko U (Sycorax): 1. Ruotsi (59 %), 2. Ukraina (29 %), 3. Slovakia (12 %)
10.–11.4. Lohko V (Umbriel): 1. Slovenia (39 %), 2. Israel (36 %), 3. Tanska (24 %)
11.–12.4. Lohko W (Puck): 1. Bosnia-H. (42 %), 2. Kypros (32 %), 3. Albania (27 %)
12.–13.4. Lohko X (Caliban): 1. Unkari (65 %), 2. Espanja (17 %), 3. Romania (17 %)
Kierros III: (Neptunuksen kuut)
- Kuusi lohkoa, 18 kappaletta
- Lohkovoittajat ja kakkoset jatkoon
13.–14.4. Lohko Y (Triton): 1. Ruotsi (42 %), 2. Kypros (34 %), 3. Israel (24 %)
14.–15.4. Lohko Ü (Proteus): 1. Iso-Britannia (38 %), 2. Suomi (38 %), 3. Ukraina (25 %)
15.–16.4. Lohko Z (Despina): 1. Bosnia-H. (58 %), 2. Norja (29 %), 3. Espanja (13 %)
16.–17.4. Lohko Å (Larissa): 1. Unkari (61 %), Kreikka (31 %), 3. Kroatia (8 %)
17.–18.4. Lohko Ä (Galatea): 1. Ranska (42 %), 2. Azerbaidžan (32 %), 3. Slovenia (26 %)
18.–19.4. Lohko Ö (Nereid): 1. Puola (42 %), 2. Viro (36 %), 3. Valko-Venäjä (23 %)
Kierros IV: (Jupiterin kuut)
- Neljä lohkoa, 12 kappaletta
- Lohkovoittajat, kakkoset ja paras kolmonen jatkoon
19.–20.4. Lohko AA (Ganymede): 1. Bosnia-H. (42 %), 2. Suomi (37 %), 3. Azerbaidžan (20 %)
20.–21.4. Lohko AB (Io): 1. Unkari (41 %), 2. Kypros (33 %), 3. Viro (27 %)
21.–22.4. Lohko AC (Europa): 1. Ranska (47 %), 2. Puola (26 %), 3. Norja (26 %)
22.–23.4. Lohko AD (Callisto): 1. Iso-Britannia (51 %), 2. Ruotsi (35 %), 3. Kreikka (14 %)
Kierros V: (Kääpiöplaneettojen kuut)
- Kolme lohkoa, 9 kappaletta
- Lohkovoittajat ja kakkoset jatkoon
23.–24.4. Lohko AE (Hi'iaka): 1. Ranska (40 %), 2. Ruotsi (38 %), 3. Viro (22 %)
24.–25.4. Lohko AF (Charon): 1. Bosnia-H. (40 %), 2. Unkari (39 %), 3. Puola (21 %)
25.–26.4. Lohko AG (Dysnomia): 1. Iso-Britannia (36 %), 2. Suomi (32 %), 3. Kypros (32 %)
Semifinaalit: (Marsin kuut)
- Kaksi lohkoa, 6 kappaletta
- Lohkovoittajat ja parempi kakkonen jatkoon
26.–27.4. Semifinaali 1 (Deimos): 1. Ruotsi (41 %), 2. Bosnia-H. (31 %), 3. Suomi (29 %)
27.–28.4. Semifinaali 2 (Phobos): 1. Unkari (46 %), 2. Ranska (30 %), 3. Iso-Britannia (23 %)
Finaali: (Maan kuu)
- Yksi lohko, 3 kappaletta
28.–29.4. Finaali (Kuu): Ruotsi (40 %), Bosnia-H. (35 %), Unkari (24 %)
---
Loppusijoitukset
Finalistit:
Ruotsi: Eric Saade – Popular 40,3 %
Bosnia-Hertsegovina: Dino Merlin – Love in rewind 35,5 %
Unkari: Kati Wolf – What about my dreams? 24,2 %
Semifinaaleissa pudonneet:
4. Ranska: Amaury Vassili – Sognu 30,4 %
5. Suomi: Paradise Oskar – Da da dam 28,8 %
6. Iso-Britannia: Blue – I can 23,2 %
Kierroksella V pudonneet:
7. Kypros: Christos Mylordos – San angelos s'agapisa 32,2 %
8. Viro: Getter Jaani – Rockefeller Street 21,8 %
9. Puola: Magdalena Tul – Jestem 21,1 %
Kierroksella IV pudonneet:
10. Norja: Stella Mwangi – Haba haba 26,4 %
11. Azerbaidžan: Eldar & Nigar – Running scared 20,3 %
12. Kreikka: Loukas Yorkas feat. Stereo Mike – Watch my dance 13,7 %
Kierroksella III pudonneet:
13. Slovenia: Maja Keuc – No one 26,3 %
14. Ukraina: Mika Newton – Angel 25,0 %
15. Israel: Dana International – Ding dong 23,7 %
16. Valko-Venäjä: Anastasiya Vinnikova – I love Belarus 22,8 %
17. Espanja: Lucía Pérez – Que me quiten lo bailao 13,5 %
18. Kroatia: Daria Kinzer – Celebrate 8,2 %
Kierroksella II pudonneet:
19. Latvia: Musiqq – Angel in disguise 32,3 %
20. Albania: Aurela Gaçe – Feel the passion 26,7 %
21. Turkki: Yüksek Sadakat – Live it up 25,0 %
22. Georgia: Eldrine – One more day 24,5 %
23. Tanska: A Friend In London – New tomorrow 24,2 %
24. Irlanti: Jedward – Lipstick 19,6 %
25. Romania: Hotel FM – Change 17,5 %
26. Slovakia: TWiiNS – I'm still alive 11,8 %
27. Islanti: Sjonni's Friends – Coming home 9,7 %
Kierroksella I pudonneet:
28. Belgia: Witloof Bay – With love baby I-a/17,0 % (I-b/25,4 %)
29. Malta: Glen Vella – One life 27,8 %
30. Venäjä: Alex Sparrow – Get you 26,8 %
31. Makedonia: Vlatko Ilievski – Rusinka 24,1 %
32. Saksa: Lena – Taken by a stranger 23,7 %
33. Italia: Raphael Gualazzi – Madness of love 22,8 %
34. San Marino: Senit – Stand by 22,2 %
35. Sveitsi: Anna Rossinelli – In love for a while 21,1 %
36. Serbia: Nina – Čaroban 19,7 %
37. Itävalta: Nadine Beiler – The secret is love 18,3 %
38. Moldova: Zdob şi Zdub – So lucky 17,3 %
39. Portugali: Homens da Luta – Luta é alegria 15,7 %
40. Bulgaria: Poli Genova – Na inat 15,1 %
41. Armenia: Emmy – Boom boom 13,6 %
42. Alankomaat: 3JS – Never alone 11,9 %
43. Liettua: Evelina Sašenko – C'est ma vie 8,9 %