On jälleen aika pudottaa viisuvikinglottopallot lottokoneeseen.
Tarkoituksena on siis veikata sitä, miltä vuoden 2018 Melodifestivalenin finaalin tuloslista tulee näyttämään. Lotto-osuus tulee siitä, että veikkaus tehdään jo ennen kuin kappaleita soitetaan ollenkaan julkisesti. Pisteitä saa sitä enemmän, mitä useampi finalisti menee oikein ja mitä lähemmäksi oikeita lopputuloksia veikattu sijoitus osuu.
---
Säännöt:
- Valitse ne 12 kappaletta, joiden uskot pääsevän Melodifestivalenin finaaliin saakka.
- Listaa ne vielä paremmuusjärjestykseen ensimmäisestä viimeiseen.
- Muista valita jokaisesta semifinaalista ainakin kaksi laulua!
Lottoamisaikaa on ensimmäisen semifinaalin ensimmäisen maistiaisen ilmestymiseen saakka (noin 1.2. puolenpäivän aikaan).
Älä kommentoi veikkauksia tässä ketjussa, vaan vuoden 2018 pelien kommentointiketjussa.
---
Pisteytys:
Pisteytys toimii näin:
12 * voittajaksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 11 * toiseksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 10 * kolmanneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 9 * neljänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 8 * viidenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 7 * kuudenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 6 * seitsemänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 5 * kahdeksanneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 4 * yhdeksänneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 3 * kymmenenneksi veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 2 * yhdenneksitoista veikatun finaalissa saamat pisteet
+ 1 * kahdenneksitoista veikatun finaalissa saamat pisteet
Veikatuista kappaleista, jotka eivät selviä finaaliin, ei saa pistettäkään.
---
Deltävling 1: Karlstad 3.2.
1. Sigrid Bernson – Patrick Swayze
2. John Lundvik – My turn
3. Renaida – All the feels
4. Edward Blom – Livet på en pinne
5. Kikki Danielsson – Osby Tennessee
6. Kamferdrops – Solen lever kvar hos dig
7. Benjamin Ingrosso – Dance you off
Deltävling 2: Göteborg 10.2.
8. Samir & Viktor – Shuffla
9. Ida Redig – Allting som vi sa
10. Jonas Gardell – Det finns en väg
11. Margaret – In my cabana
12. Stiko Per Larsson – Titta vi flyger
13. Mimi Werner – Songburning
14. Liamoo – Last breath
Deltävling 3: Malmö 17.2.
15. Martin Almgren – A bitter lullaby
16. Barbi Escobar – Stark
17. Moncho – Cuba libre
18. Jessica Andersson – Party voice
19. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän – Min dröm
20. Dotter – Cry
21. Mendez – Everyday
Deltävling 4: Örnsköldsvik 24.2.
22. Emmi Christensson – Icarus
23. Elias Abbas – Mitt paradis
24. Felicia Olsson – Break that chain
25. Rolandz – Fuldans
26. Olivia Eliasson – Never learn
27. Felix Sandman – Every single day
28. Mariette – For you
---